Çilek sezonu açılmıştır!

Çilek sezonu açılmıştır!

deko-2015-07-30-3

Bu leziz frambuazları televizyon izlerken bile yapabilirsiniz

KEÇE MEYVE
Malzeme: Yün keçe: Açıklı koyulu kırmızı ve açıklı koyulu yeşil tonlarında, ayrıca beyaz. Keçe iğnesi, sünger.

Yapılışı: Pembe yün keçeyi çilek şeklinde tiftikleyin, iğneyi ne kadar çok batırırsanız meyve o kadar sert olur. Sonra saplarla birlikte yaprakları ve küçük beyaz noktaları meyveye tiftikleyerek ekleyin.

MUTFAK ELDİVENİ
Malzeme: Çiçekli kumaş (1 x A3 sayfa boyunda, 1 şerit 5 x 15 cm), yeşil kumaş (1 x A3 kağıt boyunda, 1 şerit 5 x 15 cm, 2 x 5 x 50 cm fırfır için) Pembe astar (2 x A 3 kâğıt boyunda), pembe kareli kumaş (2 x 5 cm x 50 cm fırfır için ve 4 x 25 cm) askı için. Dokuma tela (2x A3 kâğıt boyunda) iplik, marker kalem, cetvel, makas.
Yapılışı: Yandaki eldiven eskizini kopyalayın, 35 cm boyuna getirin, şablon çıkartın. Eldiveni önceki sayfada yer alan Adım-Adım açıklamasına göre dikin.

KİTAP KILIFI
Malzeme: Sarı ve pembe çizgili pamuklu kumaş, benekli yeşil kumaş, pembe keçe, kapak bağı için kumaş parçaları, pembe kurdele, dikiş malzemesi, yapışkanlı tela, şablonlar (sağdaki çizimler), defter, nakış ipliği, nakış programlı dikiş makinesi. 2 yaprak foto karton kitabın ön ve arka kapağı boyutunda eksi 1 cm, sprey yapışkan.
Yapılışı: Çizgili kumaşa tela ütüleyin. Defter cildini biçin: Ölçüler: Eni için: Defter eni + 1 cm + her kenara 5 cm kıvırma payı +1 cm dikiş payı. Boyu için: Defter boyu + 1 cm dikiş payı + 2 x 4 cm kıvırma payı. Bunun için defteri açın, kumaşın üstüne kenarlarını ve arka tarafını çizin. Kılıfın ön yüzüne dikiş makinesinde nakış ipliği ile bordürleri işleyin. Kılıfı kesin, yapışkanlı tela ütüleyin. İşaretleri telanın kâğıdına aktarın, sırt payını kesin.Kâğıdı sökün, payları yapışkanlı tarafa kıvırın. Köşeleri eğik kesin. Kılıfı deftere sarın, defter sırtı ve paylar üst üste gelsin, önce ön sonra arka kapağa ütüleyin. Bu sırada defter kapalı olacak. İç taraftaki payları ütüleyin. Foto kartona sprey yapışkan sıkın, defter kapağının iç tarafına yapıştırın. Aşağıdaki kalp eskizini istediğiniz boyda kopyalayın, keçe ve kumaştan biçin, yapışkanlı tela ütüleyin. Çilek motifinin kopyasını çıkartın, keçe ve kumaştan biçin, tela ütüleyin. Yaprak kubbesini zikzak dikişle bastırın. Keçe meyveyi nakış ipliğiyle sabitleyin. Ütüleyin, sonra yaprakları ütüleyin. Zincir şeklindeki bant için sürfile makasıyla kumaştan üçgen parçalar kesin, uzun kenarına ipi koyun, kapatın, dikin.

FRAMBUAZ BROŞ
Malzeme: Merserize iplik kırmızı ve yeşil, kahverengi nakış ipliği, kırmızı yün, 3.5 numara tığ, broş iğnesi.

Yapılışı: Sap için: Yeşil iplikle 68 zincir çekin. Üstüne 45 trabzan işleyin: ilk trabzan üçüncü zincire işlenecek, ilk iki zincir ilk trabzanın yerini alacak. İpliği kesin. Kat kat yapraklar için önce 3 yaprak işleyin: Her yaprak için 13 zincir çekin. Üstüne –üçüncü zincirden başlayarak 1 sık iğne, 1. yarım trabzan, 3 çiftli batış, 1 trabzan, 1 yarım trabzan ve 2 sık iğne işleyin. Sonra karşıt sırada aynı sistemi tekrarlayın, üstte anlatılan sıraya geriden başlayarak (= 2 sık iğne ile başlayarak). İpliği kesin. Üç yaprağı uçlarından bağlayın, yaprağı sapın son trabzanına dikin. Kırmızı merserize iplikten 10 frambuaz işleyin: 3 zincir çekin, ilk zincire 6 sık iğne örün. 2.sırada her sık iğneyi bir tane arttırın (=12 sık iğne). 3.ve 4.sıraları aynı çalışın. 5.sırada 2 sık iğneyi birlikte alın (=6 sık iğne). İpliği kesin, frambuazların içine yün sokun, dikin. Kahverengi iplikle çiçek sapını işleyin. Frambuazları sapın zincir uzantısına dikin. Sapın trabzan şeklindeki uzantısını ilmek gibi kıvırın ve broş iğnesiyle birlikte yaprak köküne dikin.

Burda Dergisi 2015/06 Haziran

Sayfalar: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial