Süslü düğmeler

Süslü düğmeler

Eskiden çok modaydı, sonra unutuldu, günümüzde yine keşfedildi: Renkli, elişi düğmeler ceket ve hırkaların yeni süsü.

suslu-dugmeler-2

NASIL YAPILIR?
Malzeme:Yassı düğme montürü (ham düğme), ortadan tek delikli. İplik. Küt uçlu iğne. Burgu. Temel omurga: Ham düğme deliğine burgunun ucunu vidalayın. İğneye ipliği geçirin. İpliğin ucunu ham düğmenin altından burguya bağlayın. İpliği düğmenin üstünde ana yüzeyin üstünden geçirin ve altından çubuğun yanından tekrar düğmeye sarın (resim 1). Sargıyı yan yana yineleyin. Öteki yön için düğmeyi sola doğru yarım çevirin, ilk sargıya paralel olarak içten dışa aynı sayıda sargı yapın: ilk tur (resim 2) tamam!

Yıldız sargı:
Şimdi düğmeden dışa sarmaya başlayın – iplik düğmenin önünden arkaya sarılacak. İlk sargı en alt turun solundan başlıyor ve buna paralel ilerliyor. Şimdi burgu altıda bir dönüşle sağa doğru dönecek. Burada sol yanda bir sonraki sargı yapılacak. Her sargıyı düğme kenarında kontrol edin, yatay gidiyorsa sargıları üst üste bindirmeyin. Altı sargıdan sonra bir tur bitecek ve bir yıldız tamamlanmış olacak. Düğme tamamen kaplanana kadar sargıya devam edin. Son tur tamamlanana kadar sargı adedini sayın. Böylece yıldız düzgün bir motif olacak.

Dikiş oluşan yıldızı dikin:
Yıldız köşelerini düğmenin üstünde bir dikişle birleştirin. Bunun için son turun ipliklerini her sivri uçta bir üstten batışla sağlamlaştırın. İpliği her seferinde sargıların altından düğmenin üstünde yıldızın sivri ucuna doğru götürün. Tüm sivri uçlar sabitlenince iplik ucunu düğmenin altından dikin.

 

Burda Dergisi 2016/02 Şubat

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial