Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Home / Advertorial / Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur
Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

akapunktur-tedavisi

Tüp bebek tedavisi, ciddi anlamda stresli ve uğraştıran bir üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi uygulanması sırasında, amaca ulaşmayı engelleyen en önemli etkenlerden birisi de, anne adayının stresi ve döllenmiş yumurtanın rahime aktarılmasının ardından tutunarak, yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa gelmemiş olmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde anne adayına uygulanan akupunktur, endometrium olarak tabir edilen rahim zarının, istenilen büyüklüğe gelmesine destek olur. Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ve tıp dergilerinde yayınlanan makaleler ile akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisi sırasında uygulanması, bu uygulamayı yaptıran eşlerde, elde edilecek olan hamilelik oranlarında artış olduğunu belirtmektedir.

Uygulama zamanı:
• Tüp bebek tedavisinden 3 veya 4 ay önce,
• Tüp bebek tedavisinin başlamasından transfere kadar geçen süre içerisinde haftada 1 defa,
• Embriyo transferinin yapıldığı gün,
• Hamilelik testi sonucu beklenen 2 haftalık sürede 1 veya 2 defa,
• Özellikle daha önce düşük yapan hastaların tüp bebek hamileliklerinin ilk 12 haftası içerisinde , gibi farklı dönemler şeklinde uygulanabilmektedir.
• Ancak genellikle, embriyo transferinin yapıldığı gün, transferden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra olmak üzere gerçekleştirilen, 2 defalık uygulama yöntemi tercih edilmektedir.

Akupunktur adaya nasıl uygulanır?
Vücutta belirli noktalara akupunktur iğnesi batırmak şartı ile çeşitli hastalıkları tedavi etme amacı ile gerçekleştirilen tedavi yöntemine Akupunktur ismi verilir. Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde çok fazla tercih edilen bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, köklü ve geleneksel bir yöntemdir. Akupunktur, vücut dengesinin yeni baştan meydana getirdiğinden dolayı, vücutta bazı özel noktaların uyarılması yolu ile gerçekleştirilen ve çeşitli hastalıkların tedavisinde, iyileştirilmesinde uygulanan yöntemlerden biridir. Akupunktur ile tedavi yönteminin en önemli metodundan birisi de, kulak akupunkturu şeklinde bilinmektedir.

İnsan vücudunda bulunan her organın, kulak bölgesinde bir karşılığı yer almaktadır. Kulak akupunkturunun vücut akupunkturu ile beraber uygulanması halinde, daha hızlı bir şekilde sonuç alınır. Çünkü kulaktaki noktaların iç organlar ile direkt bağlantısı vardır. Tedavi esnasında, noktaların doğru yerinin ve derinliğinin tespit edilmesi ise, tedavisinin işe yaraması açısından oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı da, bu konuda deneyimli doktorların yapması daha doğru olur. Burada asıl önemli olan, doğru teşhis ve noktanın tespit edilmesidir. Akupunktur Noktası olarak ifade edilen noktalar ile gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında gerçekleştirilen deri kesitleri neticesinde, anlamlı farklılıklar bulunur. Akupunkturu yapacak olan doktorun, tüp bebek için uygun alanları bulması ve akupunkturu o bölgeye yapması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisinde-akupunktur

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial