Düğümlü bluz

Düğümlü bluz

dugumlu-bluz-20161019-4

5. İşaretleri kumaşa aktarın:
Dikiş çizgileri ile patronda görülen yatay çizgileri.

6. Arka yaka kenarı
Arka yaka kenarı payını 0.7 cm kesin. Şeridi (b) boydan ikiye katlayın, tersi içte, ütüleyin. Şeridi arka yaka kenarına iğneleyin, açık kenarlar üst üste olsun. Şeridi 0.7 cm ende dikin. Payı kesin, şeridi içe döndürün, teyelleyin, ütüleyin. Yaka kenarına dıştan 0.5 cm dikiş çekin.

7. Ön parçaların ek dikişi
Ön parçaların yaka kenarı, beraber biçilen bağcık kenarı ve devamında eğik ek dikiş payını 1 cm ende kalacak kadar kesin. Ön parça ile üst ön parçanın dikiş payına (1 numaralı yatay çizgiden yan kenara kadar) sürfile yapın. Üst ön parçayı yüzü yüzünde ön parçanın üstüne koyun, dikişi yatay çizgiden yan kenara kadar iğneleyin (dikiş sayısı 1). Makine çekin. Dikiş uçlarında ileri geri yaparak dikişi sağlamlaştırın. Payı ütüleyerek açın.

8. Ön yaka açıklığı, bağcıklar
Payı bant uçlarında 5 mm ende kesin, içe ütüleyin. Yaka kenarı ile bağcık kenarı payını içe ütüleyin. Payları teyelleyin, dikin.

dugumlu-bluz-20161019-5

9. Omuz dikişleri
Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun. Omuz dikişlerini iğneleyin (dikiş sayısı 2). Makine çekerek dikin. Payı kesin, birlikte sürfile yapın ve arka parçaya ütüleyin. Yaka kenarında payı omuz dikişlerinin yanından 2 cm dikin.

10. Yan dikişler
Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, yan dikişleri yatay çizgiden (dikiş 3) alta kadar iğneleyin. Dikin. Dikiş uçlarını ileri geri yaparak sağlamlaştırın. Dikiş paylarına sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

11. Kol oyukları
Payları içe ütüleyin ve iğneleyin. Payı çizime göre dikin. Dikiş uçlarında ileri geri yaparak sağlamlaştırın.

12. Bel bandı
Bel bandını yüzü yüzünde dar kenarlarından dikerek halka yapın, payı ütüleyerek açın. Bandı ikiye katlayın ve ütüleyin, sol yan dikiş içte. “İkinci yan dikişi” diğerinin tam karşısına getirerek ve bel bandında ön ve arka ortayı iğne ile işaretleyerek yüzü yüzünde bluzun etek ucuna iğneleyin. Yan dikişler ve iğneler aynı hizada. Bel bandını bluzun ölçüsünde esneyin ve dikin. Payı kesin, birlikte sürfile yapın.

 

Burda Dergisi 2016/08 Ağustos

 

Sayfalar: [ 1 ] [ 2 ]

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial