İpek Bluz

İpek Bluz

ipek-bluz-31052017-4

1 Biçki:
Kumaşı boydan katlayın, yüzü içte, dokuma kenarları üst üste. Kalıpları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. 2, 6 ve 7 numaralı kalıplar kumaşın kat kenarında. Cetvel ve sabunla dikiş payını çizin: Tüm kenarlar ve dikişler için 1.5 cm. Ölçümlü parçaları (a, b, c) sabunla doğrudan kumaşa çizin. Kumaşı bu çizgilerden keserek biçin.

2 Tela:
Telayı boydan katlayın, yapışkanlı yüzü içte. 4 – 7 numaralı kalıpları üstüne iğneleyin, bkz. çizim. Kenarlarına 1.5 cm dikiş payı çizin. c parçasını telaya çizin. 4, 6 ve 7 numaralı parçaları 2x çizin. Parçaları biçin. Tela parçaları ait oldukları kumaş parçalarının tersine ütüleyin.

3 İşaretleri kumaşa aktarın:
Tela ütülenmiş parçaları tekrar yüzü yüzünde üst üste koyun yani katlayın. Patronları iğneleyin. Patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi) ile patronda gösterilen işaretleri kopya kağıdı ve rulosuyla kumaşın tersine aktarın. Ön ortayı ve cep çakışma çizgilerini (sol ön parça) teyel dikişiyle kumaşın yüzüne aktarın.

ipek-bluz-31052017-5

4 Patlı Cep:
Biye bandı çizime bakarak bir cep parçasının üst kenarına (kumaşın yüzünden) teyelleyin. Biyenin fitilli, dolgun kısmı cepte, yassı bandı payda. Cep parçalarını yüzü yüzünde üst üste iğneleyin. Kenarlarını çizimde gösterildiği gibi dikin, payı kesin, cebi döndürün ve ütüleyin. Patı yüzü yüzünde cebin üst kenarına iğneleyin ve makineye fermuar ayağı takarak biyenin hemen yanından dikin. Biyeyi yukarı ütüleyin, diğer uzun kenar payını içe kıvırın ve ütüleyin.

5 Cebi dikin:
Patı yarısından katlayın, yüzü içte dar kenarlarından dikin, payı kesin, patı döndürün ve ütüleyin. İç pat kenarını ek dikişin üstüne elde dikin. Cebi çakışma çizgilerine dikkat ederek sol ön parçaya teyelleyin ve dikin.

6 Biyeli Omuz Dikişleri (Öne Dönük):
Biye bandından ön omuz kenarı uzunluğunda 2 parça kesin, bandı ön parçalara dikin, yassı kısmı payda, fitilli kısmı dikiş çizgisinin yanından ön parçada. Ön parçaları yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, omuz dikişlerini iğneleyin ve dikin. Fermuar ayağını kullanarak biye ek dikişine makine geçin. Paylara birlikte sürfile yapın ve arka parçaya ütüleyin.

ipek-bluz-31052017-6

7 Yan Dikişler:
İç tarafın temiz görünmesi için Fransız dikiş ya da ters – yüz dikiş yaparak payları dikişlerin arasına saklayın. Önce ön parçaları tersi tersinde arka parçanın üstüne koyun, yan kenarları iğneleyin, 0.7 cm enden üst üste dikin. Payları ütüleyerek açın. Sonra ön parçaları yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, dikişler kat oluşturacak. Kat kenarına 0.7 cm ende dikiş çekin, payı arka parçaya ütüleyin.

8 Baskı:
Baskı payını içe ütüleyin, yarısından katlayın ve iğneleyin, makine çekerek dikin.

9 Ön Kenarlar – Pervazlar:
Biye bandı ön parçaların ön kenarlarına dikin. Alt bant ucunu çizime bakarak ön kenara doğru kapatın. Ön pervazların iç kenarlarına sürfile yapın. Alt pervaz kenarı payını içe ütüleyin. Pervazları yüzü yüzünde ön kenarlara iğneleyin, fermuar ayağı ile dikin. Pervazları içe döndürün, teyelleyin. Alt pervaz kenarlarını el dikişiyle baskı kenarına, üst uçlarını omuz dikişlerine dikin.

Burda Dergisi 2017/06 Haziran

Sayfalar: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial