Küçük elbise

Küçük elbise

kucuk-elbise-3

İPUCU: ETEK UÇLARININ BASTIRILMASI
Bastırılacak kenar giysilerin en alt kenarıdır. Etek boyunu belirledikten sonra baskı payı içe katlanır, ütülenir, eşit ve düzgün bir şekilde istenilen genişlikte kesilir. Genel kural şudur: Düz etek uçlarında 4 cm, eğimli etek uçlarında 2 cm baskı payı verilir. Sonra bu baskı payı elle ya da makine ile bastırılır. Bastırılacak kenar açık bırakılabileceği gibi (= tek kat) içe de kıvrılabilir.(= çift kat) Bunun dışında görülebilecek bir dikişle baskı yapılabildiği gibi baskı görülmeyecek şekilde de yapılabilir. Tüm açık baskılarda bastırılacak kenara bastırılmadan önce sürfile yapılması gerekir. Baskıyı nasıl yapacağınız tamamen kumaşın cinsine, modele ve son olarak da istediğiniz optik görünüme bağlıdır.

Etek ucunu yapıştırarak temizleme:
Etek baskısının belki de en kolay ve seri yöntemi budur. Baskı payına sürfile yapın, içe katlayarak teyelleyin, ütüleyin. Teyeli sökün. Çift taraflı yapışkan baskı telasını baskı payının altına yerleştirin. Tela hiçbir şekilde baskı payından geniş olmamalıdır, yoksa ütüye yapışır. Ütüleyin.

kucuk-elbise-4

1. PARÇALARI BİÇİN
Kumaşı boydan katlayın, yüzü içte. 1, 3, 5 ve 7 numaralı patronları kat yerine koyun. 7 numaralı patron yazılı yüzü alta gelecek şekilde. 2, 4, 6 ve 8 numaralı patronları üstüne koyun, hepsini iğneleyin. Patron kenarlarına sabunla dikiş ve baskı payı çizin: baskı için 4 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. İlmek ilik (a) parçasını 6 cm boyda, 3 cm ende kumaşa çizin. Parçaları biçin.

2. TELA
Telayı yarısından katlayın, yapışkanlı yüzeyi içte. 5 ve 7 numaralı patronları kat yerine, 6 ve 8 numaralı patronları üstüne koyun, iğneleyin. Kenarlarına 1.5 cm dikiş payı çizin. Telayı dış patın tersine, ön pervaza ve arka pervazlara ütüleyin.

3. İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN
Tela ütülenmiş parçaları tekrar yüzü yüzünde üst üste koyun . Patronları iğneleyin. Patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi) ve diğer çizgi ve işaretleri, iplik yolu dışında, kopya rulosu ve kağıdı ile kumaşa aktarın. Ön parçanın ortasını ve yaka kenarı işaretini, arka parçanın yaka kenarı işaretini kumaşın yüzüne teyel dikişiyle aktarın.

Burda Dergisi 2016/06 Haziran


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial