Tişort Elbise

Tişort Elbise

tisort-elbise-20170505-4

1 Önce kalıpları kumaşa iğneleyin.
Kumaşı yayın, yüzü üstte. Kalıpları kumaşa iğneleyin. Cetvel ve sabunla dikiş ve baskı paylarını kalıp çevresine çizin: Baskı için 4 cm, diğer kenar ve dikişler için 1.5 cm. a, b, c, parçaları sabunla kumaşa çizin. Parçaları biçin.

2 İşaretleri kumaşa aktarın.
Arka ve ön eteği, boydan katlayın, kumaşın yüzü içte. Kalıbı üstüne iğneleyin. Tüm parçalara kumaşın tersine gelecek şekilde patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi) ile patronda gösterilen işaretleri kopya kağıdı ve rulosuyla aktarın. Baskı çizgisini teyel dikişiyle kumaşın yüzünden de gösterin.

tisort-elbise-20170505-5

3 Tela bant
Bandı kol oyuğu kenarlarına ütüleyin, banttaki zincir dikiş, dikiş payı kenarının 1.5 cm yanında olsun. Tela bandı aynı şekilde arka omuz kenarlarına da ütüleyin.

4 Ön etekleri dikin.
Sağ ön eteği yüzü yüzünde ön parçaya iğneleyin, dikin (dikiş 1). Sol ön eteği de aynı şekilde dikin (dikiş 2). Paylara birlikte sürfile yapın ve ön parçaya ütüleyin.

5 Sağ ön ek dikiş
Orta ön eteği yüzü yüzünde sağ ön eteğe ve ön parçanın kısa kenarına iğneleyin: Yatay çizgi dikişin üstünde. Dikin (dikiş 3). Paylara birlikte sürfile yapın ve orta eteğe ütüleyin.

tisort-elbise-20170505-6

6 Sol ön ek dikiş
Orta ön eteği yüzü yüzünde sol ön eteğe ve ön parçaya iğneleyin ve dikin (dikiş 4). Dikiş üstte payın 1 cm altında başlayacak; yani dikiş kenarının 2.5 cm altında. Buraya daha sonra bant geçirilecek (ok). Dikiş uçlarını makinede ileri geri yaparak sağlamlaştırın. Payı dikiş başının 1 cm altından kesin. Payı yukarıdan kesiğe kadar ütüleyerek açın. Kalan paylara birlikte sürfile yapın ve orta eteğe ütüleyin.

7 Bant tüneli
Ön parça ve orta ön etek payına çepeçevre sürfile yapın, içe döndürün ve teyelleyin. Ütüleyin. Kenarı kumaşın yüzünden 1 cm ende dikerken payı da birlikte dikin. İçten sol ek dikiş paylarını el dikişiyle birleştirin.

8 Arka eteği dikin, lastik tünelini çalışın.
Arka eteği yüzü yüzünde arka parçaya iğneleyin (dikiş 5). Dikin. Paylara birlikte sürfile yapın, arka parçaya ütüleyin ve iğneleyin. Payları dikişin 1 cm üstünden kumaşa dikin. Çengelli iğne ile lastik geçirin: Bd 34: 33 cm, Bd 36: 35 cm, Bd 38: 37 cm, Bd 40: 39 cm, Bd 42: 41 cm, Bd 44: 43 cm. Lastiğin uçlarını yan dikiş paylarına iğneleyin ve dikin.

Burda Dergisi 2017/05 Mayıs

Pages: 1 2 3
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial