Batik elbise

Batik elbise

batik-elbise4

BİÇKİ PLANI…
… patronların kumaşa nasıl yerleştirileceğini ya da çizileceğini gösterir.
1 Ön parça
2 Arka parça askılarla birlikte
3 Etek
a, b, c) 4 cm ende pervaz:
Ön yaka kenarı 41-43-44-46-47-48 cm uzunluk, Sağ kol kenarı 41-42-44-45-46-47 cm uzunluk, Sol arka kol kenarı her beden için 10 cm, Köprü 10 cm uzunluk, 7.5 cm en.

1. Kumaşı, yüzü üstte olacak şekilde yayın. 1 ve 2 numaralı patronu ve ön etek patronunu yazılı yüzü üste gelecek şekilde, arka etek patronunu yazılı yüzü alta gelecek şekilde kumaşın üstüne koyun, iğneleyin. Patronların etrafına sabunla dikiş payı çizin: Etek ucu paysız, askı ve omuz kenarı 1.5 cm paylı (pembe çizgi). Öteki kenarlar ve dikişler için 1 cm pay. Pervazları (a, b, c) ve köprüyü çizin. Parçaları kesin.

2. Dikiş çizgilerini kumaşa aktarırsanız biçki daha kolay ve doğru olur. Askı ek işaretlerini (ön yaka kenarı), omuz dikişi çizgisini (arka parçadaki yatay çizgi 2) ve askıdaki pli katı ile dikiş çizgilerini kopya kâğıdı ve rulosuyla aktarın. Bu çizgilerin üstüne teyel atın ki, kumaşın yüzünden de görünsün.

3. Tela bandı kol oyuklarına ve ön yaka kenarına ütüleyin – kumaşın tersinden. Bandın zincir dikişi kumaş kenarının 1 cm yanında kalsın. Ütüyü ipek ayarına getirin, 8 saniye kadar bastırın. Teladan 55 cm uzunlukta ve 2 cm ende 2 şerit kesin, ön ve arka parçanın alt kenarına kumaşın tersinden ütüleyin.

4. Ön eteği yüzü yüzünde alt ön parça kenarına, arka eteği yüzü yüzünde alt arka parça kenarına iğneleyin ve dikin (dikiş payı eni 1.5 cm). Dikişin başını ve sonunu ileri geri giderek sağlamlaştırın. Dikiş paylarına birlikte sürfile yapın ve yukarıya ütüleyin.


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial