Gündelik ve pratik tarz geri döndü

Gündelik ve pratik tarz geri döndü

2020 ve 2021’e ileride dönüp baktığımızda, göreceğimiz fotoğraflar, videolar, dönemin tarzı, casual / gündelik tarzın durdurulmaz yükselişini anlatacak. Moda tasarımcıları artık casual’ın çekimine kapılmış durumda ve herkes bu rahatlığı keşfetmişken, kimse yeniden ağır formal kıyafetlere geri dönmek istemiyor. Peki bu duruma nasıl geldik?

Televizyonda bir tartışma veya haber programı seyrederken, evden video konferans ile yayına bağlanan uzmanlar veya iş toplantılarını evlerinden video konferans ile yapan profesyoneller ya da kısıtlı saatler içinde dışarı çıkıp olabildiğince güvenli kalmaya çalışıp bir an önce evine dönmek isteyen insanlar… Bu yıl herkesin üzerinde, gündelik ev kıyafetlerini görmeye o kadar alıştık ki, kısa bir süre öncesine kadar iş dünyasında veya televizyonlarımızda garipseyebileceğimiz casual akımı artık dünyanın hafızasına yerleşip normalleşmiş durumda.

İnsanlar pandemi kuralları nedeniyle yoğun bir stres altındayken bir de kıyafet kuralları nedeniyle stres yaşamamak gibi çok anlaşılır ve mantıklı bir sebeple casual giyimin cazibesine kapılmış durumdular.

Peki bizi yeni dönemde ne bekliyor?

Kış ayları da gelmişken artık bu gündelik tarzın üzerine kabanların, mont modellerinin veya kaşe mont gibi tercihlerin yerleşeceğini göreceğiz. Spor pantolonlar ve tercihen bol cepli kıyafetlerin moda olacağını fark edeceğiz. Pandemi nedeniyle taşımak zorunda olduğumuz ekstra maskeler, hijyen malzemeleri için yedek ceplere ihtiyacımız varken, kargo pantolonların yeniden yükselişe geçtiğini de görebiliriz.

Ayrıca bel çantası modelleri de bu dönemde pratik ve kullanışlı bir aksesuar olarak kıyafetlerin üzerinde kendini gösterecek. Malum, hijyen malzemelerini bell çantasında taşımak son derece pratik bir çözüm. Dışarıdan eve girdiğimizde kıyafetlerimizi ceplerini çok karıştırmadan doğruca yıkanacaklar arasına gönderirken, cüzdan, maske, mendil ve dezenfektan gibi hijyen malzemelerini bel çantası ile ayırıp saklama şansına sahip olabiliyoruz.

Tüm bu etkiler, modanın günün şartlarına nasıl adapte olabildiğini ve insan hayatını pratik bir şekilde desteklediğini de anlatan güzel örnekler oluşturuyor.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial