Ofise dönmeye ne kadar hazırsınız?

Ofise dönmeye ne kadar hazırsınız?

Evden çalışma formatı çok beğenilse de eninde sonunda herkes ofise dönmek zorunda kalacak. Peki gardırobumuz bu dönüşe ne kadar hazır?

Pandeminin etkilerinin azalmasıyla, ev-ofis çalışma düzeninden yeniden normal ofislere dönüşler başladı ve günlük ev kıyafetleriyle rahat rahat iş yapmaya alışan pek çok insan için takım elbiselere geri dönmek zorlayıcı bir sınav olacak. Ancak, ofislerin kuralları değişmez. Şık ve bakımlı olmak, iş yerinde önemli bir artı değerdir.

Özellikle iş hayatına yeni başlayan gençler için bu geri dönüş daha da büyük önem taşıyor. Pandemi nedeniyle iş hayatına “home ofis” olarak başlamış pek çok genç için normal ofis kurallarına adapte olmak zorlayıcı olabilir. Oysa, gençler için iş hayatında yaratacakları ilk intiba ise kariyerleri için büyük önem taşıyor.

İş dünyasında artık rahat giyim kuralları giderek yaygınlaşıyor. Bir zamanlar “Free Friday” olarak başlayan ekol özellikle ABD ve Avrupa’da tüm hafta rahat giyinmeye dönüşmeye başlıyor. Ancak takım elbisenin pabucu hala dama atılmış değil. Hem dünyada hem de ülkemizde, iş dünyasında takım elbise güzel bir ilk intiba bırakmak için büyük önem taşıyor.

Elbette takım elbise altına spor ayakkabı giymek ise mantıklı olmayacaktır. Şık bir takım elbiseyi şık bir ayakkabı veya havalar soğuksa şık bir erkek bot ile tamamlamak ilk intiba için güzel bir seçim olacaktır. Yine şık bir kışlık erkek mont seçimi ilk intiba için güzel bir yatırım olacaktır. Soğuk havaların durumuna göre erkek kaban modelleri ve bere, atkı, eldiven gibi aksesuarları da tarzınıza uygun şekilde seçmenizi tavsiye ederiz.

İlk intiba konusu tabi ki sadece iş dünyası için değil, ilk defa girdiğiniz her ortamda, tanışacağınız insanlar için de ilk intiba süreci işleyecektir. Biliyorsunuz, bir insanla yeni tanıştığınızda, onun üzerinde etkileyici bir intiba bırakmak için sadece 15 saniye zamanınız var. İlk saniyelerde kıyafetiniz, giyiminiz, kuşamınız, saç sakal duruş etki eder. Arkasından da iletişim becerileriniz devreye girer. Bu aşamada ise gülümsemek, göz teması kurmak, doğru bir biçimde iletişim kurmak, güven veren bir vücut duruşu sergilemek önemlidir.

Yeni başladığınız işinizde, bu kurallara dikkat ederek kariyerinizde iyi bir başlangıç yapabilmek için gerekli ortamı hazırlamış olursunuz. Tabi ki, bu aşamayı başarıyla geçtikten sonra artık kendinizi mesleğinizde ispatlamanız da gerekecektir ama şunu her zaman hatırlamalısınız: Mesleğinizde ne kadar başarılı olursanız olun, imajınız ve iletişim becerileriniz konusunda zayıf kalırsanız, mesleki başarılarınız da gölgede kalır.

İmajınızı güçlendirmek için daima temiz, daima ütülü, daima özenli giyinmeye dikkat ederek, bunun da iş hayatının bir kuralı olduğunu kabul etmelisiniz. “Free Friday” gibi akımlara dahil olduğunuzda dahi, tarzınızın duruşunuza ve imajınıza hizmet etmesi için özen göstermelisiniz. Şu sıralar iş hayatı büyük oranda ev-ofis formatına dönmüş olabilir ama ev-ofis ortamında dahi kameraları açmak zorunda kaldığımızı unutmayalım. İmajımız hala iş hayatımızda büyük önem taşımaya devam ediyor olacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial