Pandemi kilolarıyla yüzleşme zamanı geldi

Pandemi kilolarıyla yüzleşme zamanı geldi

Aşılar sayesinde dünyada hayat normale dönerken pandemi boyunca vücudumuzda biriken faza kilolarla yüzleşmenin ve hatta onlardan kurtulmanın zamanı geldi. Peki bu nasıl olacak?

1- Aralıklı oruç ve ketojenik diyeti

Pandemi boyunca az hareketli yaşayıp bol kalorili beslendikçe vücudumuzun metabolizmasındaki dengeleri bozduk. Belki insülin direnci oluşturduk, belki günlük çok fazla kalori almaya alışan vücudu fazla kalorileri yağ olarak depolamaya mecbur ettik. Ama artık bu düzen değişecek.  Bir doktora ve diyetisyene de danışarak, vücudunuz için en uygun olan yeme düzenini bularak, aralıklı oruç yani Intermittent fasting uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamada, günde 12-14-16 saat gibi süreler boyunca kalori tüketmeden sadece kalorisiz sıvılar, yani çay, kahve, sade soda gibi içecekler tüketiyoruz. Günün kalan 6-8 saatlik yeme penceresinde ise sağlıklı besinlerden oluşan bir veya iki öğünlük, ketojenik düzende bir bir beslenme diyeti uyguluyoruz. Sonuç: Hızlıca yağ yakan bir metabolizmaya geri dönüş.

2- Spor yapmadan o yağlar erimeyecek

Diyet vücudumuzun beslenme düzenini tekrar yoluna koyacak ama aynı zamanda yağ yakımını hızlandıracak kaslara ve hızlı bir metabolizmaya ihtiyacımız var. Yeni dünyaya hazırlanmak için tembelleşen kaslarımıza hareket etmeyi yeniden öğretmek zorundayız. Spor yapmaya engel bir sağlık sorununuz yoksa, sosyal medyadaki başarılı spor hocalarını ve tavsiyelerini takip ederek günlük egzersizlere başlayabilirsiniz. Hatta bu egzersiz videolarını büyük ekranlı bir TV’den takip ederseniz daha da motive olabilirsiniz. Evinize büyük ekranlı yeni bir TV koymaya ihtiyacınız varsa, Samsung TV modellerini inceleyebilirsiniz. Ya da  Woon televizyon modelleri arasında bir araştırma yapabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da Hi Level TV modellerini tavsiye ederiz.

3- Yürüme alışkanlığını geri kazanıyoruz

Evet, yürüyoruz. Taksiye ya da özel araçlara bir süre mola vermek zorundayız. Olabildiğince, fırsat bulduğumuz her yerde yürüyoruz. Hatta sadece yürümek için özel programlar bile hazırlayabilir ve sahillerde, yürüyüş alanlarında kilometrelerce yürüyebiliriz. Peki neden yürüyoruz? Çünkü bacak kaslarımız vücuttaki en büyük kas kütlesi ve bir adım atmak için yaktığımız kalori o kadar büyük ki, her gün bir iki saat yürüdüğümüzde kısa süre içinde fazla yağlarımızı yakma imkanı buluyoruz. Fakat, elbette bir saat yürüdükten sonra dönüp yeniden yüksek kalorili besinler tüketmiyoruz.

4- Su içmeden sonuç alamazsınız

Mutlaka dünde iki litre civarında su içmeliyiz. Suyun kendisi durduğu yerde her gün güzel miktarda yağı yakma potansiyeline sahip. Ayrıca su olmadan vücudun sağlıklı kalması da mümkün değil.

5- Yemekli, kalorili ortamlardan biraz uzak duruyoruz

Forma girmek bir motivasyon işidir ve yanınızdaki insanlar yüksek kalorili bir beslenme düzenine alışmışsa, onların yemeğe odaklı yaşamlarına yaklaştıkça motivasyonunuzu kaybedersiniz. Sağlıksız beslenen ve her fırsatta yeme alışkanlığı olan arkadaşlarınızdan çok değil ama bir süre uzak durmayı başarırsanız, forma girme motivasyonunuzu kaybetmeden hedefinize ulaşabilirsiniz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial