Sağlıklı bir hayat için sağlıklı mutfak

Sağlıklı bir hayat için sağlıklı mutfak

Sağlıklı, şık ve düzenli bir mutfak, sağlıklı beslenmek ve daha uzun, daha mutlu, daha güzel bir hayat sürebilmek için kilit role sahip.

Mutfaklar, yeni bir ev kurarken, aslında çoğu zaman evin en az özen gösterilen alanları olabilir. Özellikle yeni evli genç çiftler için oturma odası veya salonlar evde yaşam için en önemli alanlarmış gibi düşünülür ancak zaman geçtikçe ve dışarıdan sipariş edilen yemekler artık çiftlerin sağlığını bozmaya başladığında, mutfağın önemi kendini belli etmeye başlar. Şimdi Ramazan ve iftar sofraları nedeniyle mutfağın önemi daha da artmışken, daha sağlıklı işleyen bir mutfak için neler yapabilir, üzerinde duralım.

Mutfakta geçirilen zaman uzadıkça çiftler yorulmaya başlayabilir ama mutfakta daha az zaman geçirerek daha kaliteli, daha lezzetli, daha sağlıklı yemekler hazırlamak için mutfağa yatırım yapmak gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak önemli ipucu, alışkanlıklarınızı ve damak lezzetinizi dikkate alarak, bu ihtiyaçlarınıza göre mutfağınızı donatmanız…  Örneğin, yoğurt seven bir aileyseniz ve sürekli taze, sağlıklı yoğurt tüketmek istiyorsanız, işini iyi yapan bir yoğurt makinesi mutfakta size zaman kazandıracaktır. Kahve seven bir çiftenis, moka pot veya kahve değirmeni gibi pratik araç gereçleri mutfakta bulundurmak gerekiyor. Çay seven bir aile için demlikler önemlidir ve bazen birden çok demlik de ihtiyaç haline gelebilir. Farklı aromalı çaylar seven aile bireyleri veya misafirler için birden çok demlik bulundurmak akıllıca bir çözüm olur. Farklı farklı ekmek çeşitleri yemekten mutlu olan bir aileyseniz, kendi ekmek tariflerinizi hayata geçirecek bir ekmek makinesi, mutfağınızın bir köşesinde yer almalı.

Kileri olmayan bir mutfak da pek kullanışlı olmayabilir. Şimdi Ramazan kolisi alışverişleri yapılırken kilerin önemi daha da iyi anlaşılıyordur.

Mutfak duvarına asılacak ikinci bir TV çok fonksiyonel bir misyona sahip olabilir. Hem, mutfağa televizyon yerleştirmek, genellikle eşlerini mutfakta yalnız bırakan babaların da mutfağa taşınması için güzel bir davet olabilir. Böylece ailenizin yeniden daha fazla zaman geçirmek için mutfak fırsatını değerlendirmeye başladıklarına şahit olabilirsiniz.

Mutfağın olmazsa olmazı dolapları ise sadece şık olup olmamasına göre değil, hayatınızı kolaylaştıracak şekilde fonksiyonlara sahip olup olmamasına göre seçmelisiniz. Ve elbette dolapların konumlandırılması da çok önemlidir. Mutfaktaki işleyişi engelleyen bir dolap kurulumu kısa süre sonra kabusunuz olabilir.

Özellikle yeni evlenen genç çiftler, bazen sadece modanın peşinden gittikleri için kendi ihtiyaçlarını analiz etmekte zayıf kalabiliyorlar ve mutfak da evdeki diğer alanlara oranla bir nebze daha az ilgi görünce, yaşam kalitesi giderek düşüyor ve çiftler kendilerini mutsuz hissedebiliyorlar.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial