Plaj hazırlıkları başlasın

Plaj hazırlıkları başlasın

Güneş artık sıcak yüzünü gösterdi ve plaj mevsimi geldi. Pandemi nedeniyle zor zamanlar yaşamış olabiliriz ancak kötü günler geride kaldı ve artık denizle buluşmamıza hazırlanıyoruz. Peki bu yıl, plaj hazırlıklarını yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, sosyal mesafe kuralına dikkat ederek plajın keyfini sürmenin püf noktaları.

Bu sene yaz aylarını biraz daha “dikkatli” geçirmek zorunda olacağız. Sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek plajların ve yazlık mekanların tadını sürmemiz mümkün olacak. Plaj hazırlıklarımız için, geçmiş yıllardan biraz daha farklı olarak, bizi kalabalıkların içine girmekten alıkoyacak önlemler almamız da faydalı olabilir.

Bu nedenle, soyunma kabinleri gibi, çok fazla insanın kullandığı alanlara fazla ihtiyaç duymayacak şekilde bir plaj çantası hazırlamak akıllıca olabilir. Mayolarımızı, çabuk kuruyan, nemi uzun süre tutmayan kumaştan seçmek de soyunma kabinlerine ihtiyacımızı azaltacaktır. Denizden çıktıktan sonra, üzerimizde hızlıca kuruyan mayomuzun üzerine şık bir şort, güzel bir tişört, rahat bir sandalet veya terlik çekerek, hızlıca plaj modundan, şehir içi moduna geçiş yapmamız mümkün olabilir.

Sıcaktan kaçarak tatil bölgelerindeki restoran, cafe gibi işletmelerin klimaları salonlarında oturmak yerine bu sene biraz daha güneşle haşır neşir olacağız gibi de görünüyor. İnsanların kapalı alanlarda iç içe oturmak yerine açık alanlardaki masalarda oturmayı tercih edeceğini tahmin etmek zor değil. Bu nedenle çantanızda sürekli küçük bir koruyucu güneş kremi şişesinin bulunması da güzel bir önlem olacaktır. Kendinize ve ailenize, hızlıca, belki birkaç küçük fıs fıs hareketiyle, koruyucu güneş kremi sürmek, güneşin can yakan etkilerinden korunup tatili tadını çıkarmak için gerekli olacak. Bu noktada da, pratik kullanımı olan, çantaya akmayan, kapağını açıp kapama derdi yaratmayan, mümkünse “fıs fıs” formunda güneş kremlerinden edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Havlular da bu yıl ayrıca önem kazanacak gibi görünüyor. Geçmiş yıllarda, plajlarda şezlong kapma yarışları yaşanırken, bu yıl pek çok insanın, kalabalıktan biraz daha uzağa, şezlongların yoğunlaşmadığı bölgelerde, kuma havlu sererek denize girmeyi tercih edeceğini tahmin etmek zor değil. Elbette yine çevredeki restoranlardan siparişler verebilirsiniz ama bu yıl kumda yatmanın keyfini çıkaracağız gibi görünüyor. Dolayısıyla, plaj çantamızı biraz daha büyük boy seçmek ve çantamıza geniş havlular yerleştirmek doğru bir tercih olabilir.

Bu yıl plaj çantaları için önemli bir detay da, termoslar olacak gibi görünüyor. Sürekli garsonlarla temas halinde olmamak için, sık tüketmek zorunda kalacağımız soğuk suyu litrelik şişeler halinde alıp uzun süre soğuk kalması için termosta saklamak da akıllıca bir hareket olacaktır.

Başkalarının temas ettiği eşyalara dokunmak zorunda kalacağımız anlar için de yine el dezenfektanımızı çantamıza koymayı unutmayalım. Bu kurallara dikkat ederek kendimizi hem virüsten korumak hem de güneşin, denizin, kumsalın tadını çıkarmak mümkün olabilir.

Bu yaz mevsimini, biraz daha bilinçli ve dikkatli bir şekilde atlatıp tatil sırasında hem kendimizi hem çevremizi virüs riskinden korumak durumundayız. Ancak bu pandemi deneyiminin pek çok topluma kişisel alana saygı kavramını öğrettiğini de hatırlamak lazım. Bu yaz plajlardan başlayacak olan daha sakin, daha saygılı, daha huzurlu bir yaşam anlayışının artık dünyada kalıcı hale geleceğini umuyoruz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial