Ev temizliğinde hijyen faktörü

Ev temizliğinde hijyen faktörü

Tüm evi baştan aşağı, tepeden tırnağa temizlemek için kullandığımız “Bahar temizliği” kavramı artık tarihe karışabilir çünkü 2020 boyunca yaşadığımız pandemi, evlerimizi sürekli dezenfekte etmek durumunda olduğumuz yeni bir temizlik anlayışını da hayatımıza soktu. Peki, yeni nesil temizlik nasıl olacak?

Pandemi sayesinde öğrendiğimiz üzere, virüsler bulduğu her fırsatta evlerimize girmeye çok meraklılar. Okuldan eve gelen bir çocuk, alışverişten eve giren bir anne, işten eve dönmüş bir baba… Ayakkabılarla, pantolonlarla, paltolarla, ceketlerle, gömleklerle evimize virüs taşıyoruz.

Bilim insanlarının tavsiyelerine göre, dışarıdan eve girdiğimizde, kıyafetlerimizi fazla sallayıp virüsü havaya salmadan çıkarıp yıkamak üzere bir çamaşır sepetine koymak ve virüsün enerjisini kaybetmesi için 1-2 gün bekletmek yararlı olabiliyor.

Ancak pandemi döneminde aynı zamanda anladık ki, bilim insanları bile virüsler hakkında çok detaylı bilgiye sahip değiller çünkü virüsler sürekli değişime uğrayıp kendini hayatta tutacak şekilde evrim geçiriyor. Bu  evrimler sırasında bazen daha güçsüz bir forma dönüşebiliyor, bazen daha bulaşıcı bir forma giriyor, bazen daha uçucu bir hal alıyor ya da farklı şekillere bürünebiliyor.

Üstelik sadece Covid-19 değil, diğer virüsler de aynı şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Dolayısıyla, Covid-19 pandemisi geçse bile günün birinde evimize sinsice sızacak bir grip virüsünün, beklenmedik şekilde kendini daha tehlikeli bir forma evirmediğinden asla emin olamayacağız. O nedenle, evlerimizdeki virüs yükünü düşürmek için, özellikle kapı önünden başlayarak kıyafetlerin çıkarıldığı bölgelere ve evde virüsün yoğun olarak dağılabileceği noktaları, düzenli olarak temizlemek, sağlıklı bir hayatın anahtarı olacak.

Bu noktada tavsiyemiz, güçlü ve yetenekli bir elektrik süpürgesi ile koridor, kapı önü ve sık kullanılan diğer odaları hergün birkaç dakika da olsa temizlemenin virüslerin eve yayılmasını yavaşlatacak bir önlem olacaktır.

Bu noktada, havaya toz kaldırmayan ve güçlü filtresiyle evde hijyenik bir temizlik gerçekleştiren Fakir Filter Pro modeli elektrik süpürgesini incelemenizi de tavsiye ediyoruz.

Virüs yükü taşıyan kıyafetlerin sürekli olarak yıkanması, aynı zamanda evde ütüleme işlemi için de önemli bir işgücü ihtiyacı doğuracak demektir. Dolayısıyla, yoğun çamaşır yükü ardından ütüleme işlemi için de güçlü, pratik, kırışıklıkları hızla çözen gelişmiş bir ütü edinmenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu noktada, konu hakkında uzman olan Philips ütü fiyatları size yardımcı olabilir.

Aşı çalışmaları hızla devam ediyor ve bilim insanları, 2021 sonunda tüm dünyada aşılama çalışmalarının büyük oranda tamamlanacağını umuyor ancak başta da söylediğimiz gibi, özellikle grip virüslerinin hiç de masum olmadıklarını ve akciğere yerleşen bu virüslerin fırsatını bulunca insanları zatürreye sürükleyerek nefessiz bırakabileceğini, ölümcül bir hastalığa dönüşebileceğini anladık. Dolayısıyla bundan sonra virüslerle çok daha bilinçli ve yoğun bir savaş içinde olmamız gerekecek.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial