Hem modern hem geleneksel

Hem modern hem geleneksel

Kontrast testere dişi örneği Amish halkının geleneksel motifidir ama modern stille uyumu da mükemmeldir.

1. BİÇKİ
Kumaş A’yı (fildişi) 2x 22 x 154 cm, 2x 17 x 154 cm, 132x 6×6 cm biçin. Sonra 264 üçgen içinde 6×6 cm diyagonal kare biçin. B kumaşından (siyah) 3x 17 x 154 cm, 132x 6×6 cm biçin. Bu 6×6 cm kareleri de 264 üçgen içinde diyagonal biçin.

2. ÖRTÜ YÜZÜ DİKİŞİ
Diyagonaller boyunca kumaş A’dan bir üçgen, kumaş B’den bir üçgen dikin. Dikiş payını koyu renk kumaşa ütüleyin, dikiş paylarını köşelerden kesin. Oluşan karelerden iki küme oluşturun: bir tanesi üst “dişler” için, tersi yüzde A kumaş ile bir tanesi alt “dişler” için yüzü üstte A kumaş ile. 44 kareden oluşan üç “üst diş sırasını” dikerek birleştirin. Sonra 44 kareden oluşan “alt diş sırasını” dikin, ütüleyin. Dikiş paylarını ütüleyin, iplik uçlarını kesin. A kumaştan ilk parçaları (22 x 154 cm) ilk üst diş sırasına dikin. Bu sırada kumaşları çengelli iğnelerle sabitleyin. Dikiş bitince diş boyu 3.5 x 3.5 cm. Sağ üstteki şemaya göre bu şekilde çalışarak, A ve B kumaşları son parçasına kadar dikin.

akse-2015-08-07-2

3. ÖRTÜ ALTI DİKİŞİ
Örtünün alt yüzü en az 156 x 172 cm olmalı. Bunun için seçtiğiniz bir kumaşı kullanın, dikişleri ütüleyin, iplik uçlarını kesin. 4. ÖRTÜYÜ TAMAMLAYIN VE KENAR ÇALIŞIN Örtünün alt parçasını yüzü altta yere serin, üstüne kapitone telasını koyun, bunun üstüne üst örtüyü, yüzü üstte koyun. Geleneksel çalışmada bu üç kat kumaş noktasal dikişle teyellenir – mesela patchwork iğnesiyle ya da elde teyellenir. Daima içten dışa çalışılır.

5. DİKİŞ ÇALIŞMASI
Bu örnekte çiçek filizleri motifidir: Çizgileri sabunla çizin. Amish halkı tüm dikişleri elde yapar. Nakış ipliği ile küçük iğne ardı dikiş yapılarak tüm katlar çalışılır ama siz dikiş makinesinde yapabilirsiniz.

6. KENAR ÇALIŞMASI
Çerçeve için örtünün çevresinden 15-20 cm daha uzun kenar biyesi gerekli. Bir kenarın ortasından başlayın, çerçeveyi yüzü yüzünde örtüye dikin. Kumaşı kenara kapatın, iğneleyin. Köşeleri zarf köşesi gibi çalışın ve el dikişiyle dikin. Sonra çerçeveyi örtünün altına dikin.

 Burda Dergisi 2015/08 Ağustos

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial