Altın sonbahar

Altın sonbahar

 

altin-sonbahar-9
Yastık kılıfı

Pembe yastık, 50 x 50 cm
Malzeme: 0.50 m ipekli kumaş pembe, 135 cm ende. 0.15 m fuşya ipekli kumaş. Altın renkli payetli kumaş parçası. Lame kumaş parçası. Nakış telası, altın rengi metalik iplik, dikiş ipliği, kadife kurdele parçası.

Yapılışı: Pembe ipekten yastığın ön yüzü: 1 parça 48 x 48 cm, 2 arka parça 35 x 48 cm. Kenarı için fuşya ipek, 4 şerit, her biri 48 cm uzunluk, 6 cm en.
Dikişi: Mısırın kendisi ve yaprakları motif şablonu çıkartın, dikiş paysız kumaşlara koyun ve biçin. Mısır motifini flama zincirinde anlatıldığı gibi çalışın, mısırın içine biraz dolgu malzemesi koyarak hafif kabartın. İstediğiniz harflerin şablonlarını hazırlayın. Fuşya ipeğin tersine nakış telası ütüleyin. Harfleri marker kalemle ayna tersi şeklinde telaya aktarın, kesin. Telanın kağıdını çıkartın, harfleri kılıfın ön parçasına ütüleyin ve ortalarından dikin. Kadife kurdeleyi fiyonk yapın, mısırın boynuna dikin. Kılıfın arka yüzü için her iki parçanın birer uzun kenarını iki kere 2 cm ende içe kıvırın, dikin. Sonra parçaları bastırılmış kenarlarından üst üste getirerek 48 x 48 cm boyda kare elde edin. Üstteki parçanın alt kenarını iki yandan 6’şar cm boyda alt parçaya dikin. 4 fuşya rengi şeridi dar kenarlarından halka gibi kapatın, son birkaç santim dikişi açık bırakarak. Halkayı yüzü yüzünde kılıfın ön parçasına iğneleyin, çepeçevre dikin. Kılıfı döndürün ve ütüleyin.

Yeşil yastık, 65 x 40 cm

Malzeme: 0.40 m nane yeşili ipek, 135 cm ende. 0.25 m lame kumaş, 140 cm ende. Altın rengi payetli kumaş parçası. Nakış telası. İğne, iplik, makas, marker kalem.

Yapılışı: Biçki: Nane yeşili ipekliden kılıfın ön parçası için 1x 62 x 37 cm, arkası için 2x 62 x 29 cm biçin. Kenarı için lame kumaştan 62 cm boyda, 7 cm ende 2 şerit ve 37 cm boyda, 7 cm ende 2 şerit biçin. Kılıfı pembe kılıf gibi dikin.

Kadife kabak
Malzeme: 40 x 40 cm lila kadife kumaş. Pembe hareli kadife kumaş, 35 x 35 cm. Nane yeşili ipekli kumaş, her kabak için 20 x 20 cm. Dolgu elyafı.
Yapılışı: Saplar için motif şablonu çıkartın. Her kabak için nane yeşili ipekliden 2 sap biçin, 1 cm dikiş payıyla. Sapları dikin, döndürün, alt yuvarlak kenarlar açık kalsın, içine dolgu elyafı tıkın. Her kabak için kadifeden bir daire biçin (lila 40 cm çapında, pembe 30 cm çapında, gülkurusu 35 cm çapında). Dış kenarlarına büzgü dikişi çekin, 2/3 oranında büzün, içine dolgu elyafı koyun, sonra büzgü iplerini düğümleyin. Sapın alt yuvarlak kenar payını 1 cm ende içe katlayın, büzgünün arasına sapı sokun ve elde dikin.

Mısır bebek
Malzeme: Mısır yaprakları. İnce lame kordon. Sağlam sicim. İpekli kumaş parçası. Sıcak silikon tabanca.
Yapılışı: Mısır yapraklarına su püskürtün.
Kafa: Büyüklüğüne göre 4 – 8 yaprağı üst üste koyun, sivri uçlar alta dönük, kenarları üst üste. Yaprakları alt kesik kenarın 2.5 cm altından sicimle bağlayın, yaprakları eşit olarak açın ve her yandan yukarıya kıvırın, böylece yapraklar bağlantı kısmını örtsün. Yaprak demetini sonra lame kordonla bağlayıp sıkın (=kafa).
Kollar: Her bebek için bir mısır yaprağını boydan rulo yapın, ucunu bağlayın, kalanını kesin. Ruloları mısır yapraklarının arasına sokun.
Bel: Kol rulosunun altından tekrar tüm demeti bağlayın, lame kordon döndürün. Yaprakları bebeğin kalça hizasında kat kat düzeltin.
Etek: 10 mısır yaprağını üst üste koyun, sivri uçları yukarıya baksın, sicimle bağlayın (bel). Sivrilikleri kesin. Eteği üst bedenin içine sokun, sıcak silikonla yapıştırın. Etek kenarlarını düzeltin.
Manto: İpekli kumaştan 50 x 15 cm bir dikdörtgen parça kesin, 25 cm boyda katlayın. Yan dikişleri çekin, 4 cm kol yeri açıklığı bırakın. Ön ortayı kat kenarına kadar kesin, oval yaka açıklığı kesin. Mantoyu bebeğe giydirin, bir şerit parçası kesin, bele sarın, arkada fiyonk yapın.
Saç: Lame kordonu kafaya yapıştırın, örün, dolayın ve yapıştırın.

Burda Dergisi 2015/10 Ekim


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial