Beton kadar sağlam

Beton kadar sağlam

deko-2015-07-27-2

TAKI TEPSİSİ
Malzeme: Çikolata
muhafazası, beton karışımı, altın rengi dekoratif metal, yapışkan bant, makas, boya fırçaları

1. Adım: Çikolata kabının içliğini çıkartın, karton kabın kenarlarına yapışkan bant döndürün, plastik iç kabı altı üste gelecek şekilde karton kabın içine koyun, beton karışımı hazırlayın.
2. Adım: Beton karışımını çikolata kutusuna dökün, kuruduktan sonra karton kutuyu kesip çıkartın.
3. Adım: Plastik çikolata muhafazasını da çıkartın, dekoratif malzemeyi fırçayla sürün, fazlalığı temizleyin.
Bildiğimiz beton: Bu özel tasarım objeleri şık, asil ve çok kolay yapılıyor.

BETON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:
Beton kum, çakıl, çimento ve sudan oluşur. Çimento bağlayıcı etken maddedir, suyla karışınca sertleşir. Çimento oranına göre beton az ya da çok sertleşir.
Elişi betonunun çimentosu azdır. Oranı şöyle: 1:10 ölçüde (su: beton) karıştırılır 2 dakika bekledikten sonra kalıba dökülür. Donma hızı ağır olduğundan başlangıçta küçük düzeltmeler yapılabilir. Çok ısındığı için saniyeler sonra donduğundan artık düzeltme yapamazsınız. İş alanının hazırlanması: Masaya plastik örtü örtün, lastik eldiven giyin. Betonu karıştırmak için eski bir plastik kap kullanın. Önce su miktarını ölçün, kaba koyun, sonra beton karışımını ilave edin. Kalıplara vazelin ya da sıvı yağ sürün. Kalıntılar sonrasında sıcak su ve deterjanla kolay temizlenir.

1. MUMLUK
Malzeme: Beton karışımı, kap, kaşık, dekoratif metal boya, küçük yoğurt kapları. Karton parçaları 8 x 8 cm, vazelin.
Yapılışı: Yoğurt kaplarını temizleyin. Karton parçalarının ortalarına mum girecek boyda delik açın. Mumların alt uçlarına vazelin sürün, 2 cm derinlikte kartondaki deliğe geçirin. Beton karışımını hazırlayın. Her yoğurt kabının üçte ikisine beton dökün, hemen kartonlu mumu oturtun. Karton betonla temas etmesin.24 saat sonra mumu ve kartonu çıkartın. Tekrar 24 saat bekletin. Metal boyayla süsleyin.

2. SAKSI
Malzeme: Beton karışımı, metal boya, tahta kaşık, fırça, yumuşak bez, styropor ya da plastik yarım küre kalıplar, vazelin, eski bardak ya da taslar, kum.
Yapılışı: Büyük yarım kürelerin içine vazelin sürün, bir tasın ya da bardağın ortasına oturtun, daha küçük kalıplara biraz kum koyun. Betonu hazırlayın, büyük kalıplara dökün. Küçük kalıpları betona bastırın, gerekirse biraz daha kum ekleyerek ağırlığı arttırın. 24 saat bekletin, kumu dökün. Kabı kalıptan alın, dekoratif metal boyayla süsleyin. Öneri: Plastiği sıcak suyla kolayca ikiye bölebilirsiniz. Bunun için önce içine sıcak su doldurun, bekletin ve dökün, plastiğin yarısını ayırın. Büyük bir kaba biraz sıcak su koyun, beton dökülmüş büyük yarım küreyi içine oturtun, betona su değmesin. Kısa süre bekledikten sonra beton kabı plastik kaptan çekip çıkartın.

3. LAMBA ŞAPKASI
Malzeme: Beton, tahta kaşık, dekoratif metal boya, fırça, yumuşak bez, 10 x 40 cm boyda patiska şeritler, pet şişe, kum, çöp şiş, yeşil pamuk ipliği, lamba kablosu ve duyu.
Yapılışı: Şişenin boynunu kesin, yarısına kadar kum doldurun. Betonu krema kıvamında hazırlayın. İçine patiska şeridi batırın, sıvının fazlası akana kadar sıkın. Kumaşı boynundan başlayarak şişeye drapeli olarak sarın. Tekrar beton hazırlayın, kumaşı şişeden çıkartın, betona batırın, şişeye sarın, bu işlemi çok kez tekrarlayın. Kuruduktan sonra kenarına eşit arayla delik delin, beton sürün ama delikler kapanırsa çöp şişle açın. Kuruduktan sonra içini metal boyayla süsleyin. Pamuklu ipi çift kat halinde kenardaki deliklerden iğne ile geçirin. Tepesindeki açıklıktan kabloyu sokun.

4. KİTAP DESTEĞİ
Malzeme: Beton için: Hazır beton karışımı, kap, ölçü kabı, tahta kaşık. Süslemek için: Dekoratif gümüş, bakır, altın metal, koruyucu cila, boya fırçaları, yumuşak bez, boş meyve suyu ya da süt kutuları, koli bandı, kum.
Yapılışı: Kutunun tabanını kesin, içini temizleyin. Üst kısmını kesin sonra çatı şeklinde tekrar yapıştırın. Kenarları koli bandıyla sabitleyin. Betonu hazırlayın (her seferinde tek bir kutu için). Bir kaba kum koyun, kutuyu sağlamca içine oturtun, düz durmasına dikkat edin. İçine betonu dökün. 24 saat kurumasını bekleyin. Kutuyu keserek çıkartın, tekrar 24 saat bekletin. Apartmanı dekoratif metal boyalarla süsleyin.

 

Burda Dergisi 2015/04 Nisan

 

Sayfalar: [ 1 ] [ 2 ]

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial