Çocuk odaları için altın tavsiyeler

Çocuk odaları için altın tavsiyeler

Çocuk odaları, çocukların gelişim ve sağlık denkleminde kilit öneme sahip değişkenler. Bir çocuğun daha başarılı, daha sağlıklı, daha mutlu bir bireye evrilebilmesi için ona konforlu, işlevsel, sağlıklı bir oda vermek zorundayız. İşte tavsiyelerimiz.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle sosyal hayattan mahrum kalan çocuklar, hayatlarının “arkadaşlarla iç içe geçirecekleri” önemli bir dönemini, Zoom üzerinden video konferans yaparak yaşamak zorunda kaldılar. Hatta 18 yaşından küçüklerin sokağa çıkmasının bile uzun süre yasaklandığı bu süreçte, aslında çocuk odası kavramının ne kadar büyük önem taşıdığını da bir kez daha anladık.

Sadece pandemi için değil, eğitimlerinde, gelişimlerinde, sağlıklı büyümelerinde ihtiyacı olan odayı onlara yaratabilmek, çocukların hayatındaki konforu artırmak, ebeveynlerin en önemli görevlerinden biri.

Öncelikle, çocuk odasındaki yatağı yenilemek, çocukların hayatında önemli bir etki yaratacaktır. Daha konforlu, daha sağlıklı bir yatak, çocukların güzel bir uyku çekmesine destek olacaktır ve uyku, o yaştaki çocuklar için çok hayati bir konu. Bunu göz önünde bulundurarak, mümkün olan en sağlıklı, en konforlu yatağı çocuğunuza sunmalısınız. Bellona yatak modellerine mutlaka göz atmalısınız, aradığınız sağlıklı ve konforlu yatağı bulacaksınız.

Bu sırada, kıyafetleri ve hatta çarşafı, yastık kılıfları, nevresimleri dahi, hassas çocuk cildi için büyük risk oluşturabilir. Çocukların tenine dokunacak tüm kumaşların, nefes alan, bakteri biriktirmeyen viskon kumaş gibi sağlıklı yapıda bir kumaş olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle ergenlik çağında artan sivilcelerin ve cilt sorunlarının, yanlış kumaş seçimiyle de azdığını hatırlamalısınız.

Çocukların, odalarında uzun süre geçireceğini düşünerek, kaliteli bir ışık kaynağına da ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, kullanışlı ve şık bir ışık kaynağı aynı zamanda odadaki ışık kalitesini yükselterek çocuğun göz sağlığını da koruyacaktır.

Özellikle ışık konusu çok önemli çünkü çocukların göz rahatsızlıkları, ders için yoğun kitap/metin okudukları dönemde daha da artıyor. Çoğu göz sorununun ise loş ışıkta ders çalışmakla bağlantılı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, pandemi nedeniyle evde odasına uzun saatler kapanmak zorunda olacak çocuklara aydınlık ve rahat okuma yapabilecekleri bir ortam sağlamalıyız.

Çocukların tüm gün boyunca masa başında oturmasını engellemek de büyük önem taşıyor. 1 saatten fazla aralıksız olarak sandalyede oturmak çocukların bacak damarlarında sıkışma ve tıkanmaya sebep olarak çok ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Okullarda bu sorunun yaşanmaması için her 50 dakikada bir teneffüs verilir ve çocukların ayağa kalkıp gezip dolaşması, bacak damarlarını açmaları tavsiye edilir. Evde çalışan çocuğa, her 50 dakikada bir masa başından kalkmasını hatırlatacak bir çalar saat almak mantıklı bir seçenek olabilir. Evet, akıllı telefonlarda alarm kurmak da bir çözüm ancak pratik değil.

Pek çok çocuk, ders başına otururken, telefonunda alarm kurmaya üşenecektir. Oysa masanın başında duran basit bir el hareketi ise bir iki saniye içinde kurulabilen mekanik ya da dijital bir alarm saati, çocuğun zamanını sağlıklı yönetmesine destek olacaktır.

Mola saatlerinde ise hareket etmesini, hatta biraz hoplayıp zıplayarak bacak damarlarını açmasını sağlamak için odasının duvarına bir basket potası yerleştirmek akılcı bir çözüm olur. Elbette odanın içinde, ağır bir basketbol topunu fırlatması, odadaki her şeyin kırılmasıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle, çocuğa potaya fırlatabileceği birkaç adet yumuşak pelüş top almayı da unutmamanızı tavsiye ederiz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial