Hediye zamanı

Hediye zamanı

Yeni yıl hazırlıklarına şimdiden başlamak gerekir.

Fotoğraf: Andreas Hoernisch
Prodüksiyon: Rashana Rebecca Jennings

hediye-zamani2

MALZEME: Keçe, iplik, metalik tığ ipliği kırmızı, siyah, buz grisi, bordür (0.5 cm ende). Marker kalem, makas, iğne, kırmızı tekstil boyası.

MATRUŞKA 1: 24 adet bol renkli Matruşka grubunun her biri bir sürpriz saklıyor.

1. Adım: Surata gözleri ve ağzı işleyin. Önce yüzü, sonra saçları zikzak dikişle başörtüsüne dikin.

2. Adım: Metalik tığ ipliği ile önlüğü sayı işi işleyin, bordürü dikin. Bedene iliği işleyin ve arasını kesip açın.

3. Adım: Başörtüsünü önlükle birlikte bedene dikin. Keçe gülü şekillendirin, yapraklarla birlikte yüzün altına dikin.

4. Adım: Ön ve arka parçayı üst üste koyun, kenarlarından dikin. Yanaklara süngerle kırmızı boya dokundurun.

ÇAM AĞACI 2:
Bu ağaç tahta sebze/meyve kasasından yapıldı, üstüne çeşitli hediyeler asıldı.

ÇUVALCIK 3:
Keçe Noel Baba torbası
küçüklere özel bir sevinç kaynağı.

YILDIZLAR 4:
Her şey ışıl ışıl.
Yıldızlı ışık zinciri!

GEYİK 5:
55 cm boydaki
Ren geyiği hediye yükünü çekmeye hazır.

KALE: Tam tekmil bir kale, her pencerenin içinde sürpriz var.

hediye-zamani3

KALE DİKİŞİ:
Malzeme:
Karton ya da koli kutusu mukavvası, 24 küçük kutu (kibrit kutusu olabilir). Ahşap tutkalı. Sıcak silikon tabanca. Gümüş rengi parlak boya kalemi. Mavi ve gümüş rengi elişi folyosu, paket kağıdı, cetvel, falçata, makas, çöp şiş, kalem.
Yapılışı: Mukavvayı kalın bir şerit halinde kesin. Kule ve burçlarıyla kalenin tamamını üstüne çizin ve falçatayla kesin. Dekor pencereleri kesip açın. Her bir pencerenin ardına konacak 24 kutuyu mukavvanın ortasına koyun, konturlarını çizin. Pencereleri açılıp kapanacak şekilde kesin. Kutuların kenarlarını paket kağıdı ile kaplayın. Kibrit kutusuysa içi çekilip açılsın. Kutuları pencerelerin arkasına yapıştırın. Çöp şişlere elişi folyosu sarın, kulelere yapıştırın. Pencerelere yine folyodan 1-24 arası numaralar yapıştırın.

hediye-zamani4

1. Matruşka grubu:
Malzeme:
Keçe, iplik, kırmızı, siyah, buz mavisi metalik tığ ipliği, 0.5 cm ende süslü bordür, makas, iğne, kırmızı tekstil boyası
Yapılışı: Motifi kopya kağıdı ile verilen ölçüde büyütün. Parçaların 1x patronunu çıkartın. Sonra adımları izleyerek parçaları biçin ve matruşkayı dikin. Matruşkaları bir banda dizin.

2. çam ağacı:
Malzeme:
Tahta sebze sandığı, tahta tutkalı, kerpeten, altın rengi elişi boyası, fırça, sünger
Yapılışı: Sandığın çivilerini sökerek parçalara ayırın. Gerekiyorsa bazılarını testere ile kısaltın. Bir tahta kalas ağaç kökü olacak. Kalaslara ahşap cilası sürün, kuruyunca süngerle yer yer toz yaldız dokundurun. Kalasları bol ahşap tutkalıyla ağaç kökü olan kalasa yapıştırın, ama aralarında hediye paketlerinin sığacağı yeterli boşluk olarak.

3. yılbaşı takvimi:
Malzeme: Noel Baba: Kırmızı keçe (70 x 40 cm), kahverengi keçe (20 x 20 cm), ten rengi keçe (20 x 20 cm), beyaz pelüş (40 x 40 cm). Çuval (çuval kumaşından): 1 parça, 160 x 53 cm, 24 parça 8×8 cm. 70 cm yeşil kadife kurdele, kırmızı marker kalem, iplik. Yapılışı: Motifleri büyütün. Surat, sakal, kürk kenar bordürü ve ayakkabılar için ayrı patron çıkartın. Patronla 1x komple kırmızı keçeyi biçin, öteki parçaları dikiş paysız biçin. Kırmızı bedene, diğer parçaları elde dikin. Gözleri siyah iplikle işleyin, yanakları kırmızı boyayın.
Çuval: Çuval kumaşını (80 x 53 cm) ikiye katlayın, 1 cm dikiş payından dikin, döndürün ve ütüleyin. Cepleri numaralayın ve çuvala dikin. Torbanın ağzını yeşil kadife kurdeleyle bağlayın.

4. YILDIZ ZİNCİRİ:
Malzeme:
1.50 m dore kumaş, 140 cm ende, kırmızı deri, yapışkanlı tela, siyah marker kalem, iplik, 4 m altın rengi kordon, ışık zinciri, kalem, cetvel, makas.
Yapılışı: Yıldız motifini verilen ölçüde büyütün, patronunu çıkartın. Ön parçalar için 24x yıldız biçin (dikiş payı yok). 24 tane arka parça biçin ama yatay çizgilere 4 cm dikiş payı vererek. Yatay kenarda dikiş payını 2x 1 cm ende içe kıvırın ve dikin. Yarım haldeki yıldızları üst üste koyun, yatay kesikler 1 cm üst üste gelsin, iğneleyin. Ön ve arka yıldızları tersi tersinde üst üste koyun, 1 cm dikiş payından dikin. Üstüne numaraları koyun: Derinin arka tarafına yapışkanlı tela ütüleyin, ön tarafına sayıların konturlarını aktarın, kesin. Sayıları yıldızların ön tarafına, tam ortaya ütüleyin. Kordondan 8 – 20 cm boyda 24 parça kesin, ortadan ikiye katlayın ve askı şeklinde yıldızlara dikin. Yıldızları ışık zincirine tutturun.

5. REN GEYİĞİ:
Malzeme: 2.00 m elişi keçesi, 95 cm ende. 1.00 m şabraklı tela, 90 cm ende. Dolgu elyafı.
Yapılışı: Geyik motifini büyütün, patronunu çıkartın, 2x keçeden biçin, 0.5 cm dikiş payıyla. Geyiğin arka tarafına şabraklı tela ütüleyin. İki parçayı tersi tersinde üst üste koyun, önce kafa ve boynuzları dikin. Boynuzların içine dolgu elyafı doldurun. Sonra parçaların tamamını çepeçevre dikin ama kenarında açık bir yer bırakın. Bacakları ve gövdeyi dolgu elyafıyla doldurun, açık dikişleri kapatın. Dikiş payını 2 mm ende kesin. Göz yerlerine stras taşlar dikin. Hediyeleri geyiğe çengelli iğneyle tutturun.

Burda Dergisi 2014/11 Kasım

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial