Bal peteği büzgü

Bal peteği büzgü

Detay-severler için hoş bir uygulama – kumaşı pililere katlamak biraz zaman ve sabır gerektirse de netice çok hoş oluyor.

ÖN HAZIRLIK Minik pililerin düzgün ve eşit olması için kumaşın tersine noktacıklarla bir örnek çizin, yatay ve dikey mesafe her nokta arasında aynı olmalı (aralık ne kadar genişse pili o kadar derin olur). Büzgü sırasında kumaşın eni daralacağından 1.5 kat ende kumaş kullanmanız önerilir. İlk iplik sırası için kumaşın yüzünden ilk noktadan iğneyi batırın ortadaki iki nokta arasından çıkın (çizim 1). İplik, iplik yoluna göre çekilmeli, noktaların sırasından 15 cm uzun olmalı. İplik uçlarını çifter çifter düğümleyin ve kumaşı üstünde istediğiniz ene gelene kadar çekerek büzün, böylece boy pililer oluşacaktır (çizim 2). Temel kural: Kumaşın ön yüzünde sap işi, kanaviçe, çarpı işi şeklinde nakış olacak.

ELASTİK OLMAYAN BAL PETEĞİ Bu uygulamada 1.ve 2.pili birleştirilir. İğne 1.piliden tekrar batar ve 4.piliden tekrar çıkar. Sonra 3.ve 4.pililer birleştirilir. 2.sırada sıralama değişir ve 2.ile 3.ile 3.ve4. 5.piliyle birleştirilir (çizim 3)

ENİNE ELASTİK BAL PETEĞİ İki sıra aynı anda çalışılır. İlk iki pili iğne ardıyla birleştirilir (çizim 4), sonra iğne 2.pilinin yanından batar ve 2.sırada tekrar çıkar (çizim 5). Sonra 2.ve 3.pililer birlikte alınır ve iğne 3.pilide tekrar yukarı çıkar (çizim 6). 1. sıradan batın, 3.ve 4. piliyi birlikte alın.

elisi-2015-07-28-1

Çizim 1: Sıra dikişi
Çizim 2: İplik uçları
Çizim 3: İlkinin
Çizim 4: Geri batış
tersi şeklinde çalışın
Çizim 5: Dikey büzgü
Çizim 6: İğne geriye batar

Burda Dergisi 2015/05 Mayıs 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial