Bikini şıklığı

Bikini şıklığı

Başlarken: Bikini sayı örneğine göre (A-E) sık iğne örülecek. Sayı desenindeki bir karo bir sık iğneye ve bir sıraya karşılık gelir.

Her sıra 1. Sık iğne için 2 yedek (boş) zincirle başlar. Sıra ortasındaki renk değişimi için gerekli olmayan iplik fazla sert çekilmeden bir kere dolanarak işlenir. İpliğin birlikte yürütülmediği renk değişiminde iki iplik birbirine sarılır ki örgüde delik olmasın. Renk değişimde sıranın sonundan daima yeni iplikle başlanır. Renk değişiminde yedek zincirler sıranın başında daima yeni renkle çekilir.

Arttırma: Sıranın başında önce 1. sık iğne için 2 yedek zincir çekin ve 2. Sık iğneyi bir ön sıranın son sık iğnesine çalışın; sıranın sonunda ön sıranın ilk ilmeğinden 2 sık iğne çıkartın. 1 sık iğneden fazla arttırılması gerektiğinde her yeni sık iğne için ön sıraya birer zincir çekin.

Eksiltme: Ön sıranın ilmekleri eksiltilirken sıra başının üzerinden geçin, sıra sonunda boş bırakın.

1- RENKLİ BİKİNİ
Beden 36/38
Dört renkli bir sanat eseri! Zincir çekilerek yapılan bağcıklarıyla sık iğne bikini pamuklu-keten iplikten tığla örülmüş!

Malzeme: Birer yumak (50 m) pamuklu-keten tığ ipi pembe, sarımsı yeşil, turkuaz ve siyah. 3.5 numara tığ.

bikini-sikligi3

İlmek denemesi:
20 sık iğne ve 24 sıra = 10×10 cm. Yapılışı: Bikini altı için pembe iplikle 1. Sık iğne için 60 zincir ve 2 yedek zincir çekin A sayı örneğine göre sıraları işleyin = 59 sık iğne ve 2 yedek zincir 1. sırada. Renk dağılımı için işaret açıklamasına bakın. Daha büyük yüzeylerde sayılar, daha küçük yüzeylerde semboller rengi gösterir. Arttırma ve eksiltmeler için sayı örneğine bakın. 110. sıradan sonra bikini altını bitirin.

Bikini altını siyah renk iplikle 1 tur sık iğne 2. turda yengeç ayağı (= soldan sağa ya da tersten yüze sık iğne) işleyin, son sırada/turda bağcıklar için köşelere 70’er zincir çekin ve bu zincirlerin üstü sık iğne işleyin. Düz kenarlara yengeç bacağı işlemeyin.

Bikini üstü için önce B veya C sayı örneğine göre 2 üçgen işleyin, 1. sık iğne için 30 zincir ve 2 yedek zincir çekin ve sıraları işleyin = 1. turda/sırada 30 sık iğne. Üçgen B’in sağ kenarına sayı örneği E’ye göre 5 sıra işleyin. Üçgen C’de sol kenara D sayı örneğine göre 5 sıra işleyin. Son olarak iki üçgenin etrafına siyah çerçeve yapın: Her seferinde sağ kenardan başlayarak önce iki kenara sık iğne işleyin, bu sırada üst köşelere bağcıklar için 80’er zincir çekin ve zincirin üstüne sık iğne yapın. Sonra alt kenarı (=üçgenlerin zinciri)1 trabzan ve 1 zinciri değiştire değiştire çalışın. Uzun bağcıklar için 300 zincir çekin ve bunun üstüne sık iğne yapın.

Tamamlanması: Tüm iplikleri iç taraftan aynı renkle dikerek tutturun. Uzun ipi alt trabzan sırasından her iki üçgene tutturun.

bikini-sikligi2

2- MİDYE KABUKLU BİKİNİ
Beden 36/38
Bikini üstü trabzan işi, midye motifleri ve boncuklarıyla satın almaya kalksanız daha güzelini bulamazsınız. O nedenle alın elinize tığı, örün bu bikiniyi! Malzeme: Tığ ipliği yumağı (50 m): 2 yumak doğal renkte ve 1 yumak türkuaz renkte, 1 yumak sarımsı yeşil. 4 numara tığ. 100 tane yeşil mumlu cam boncuk, delikli, 1-1.5 cm.

İlmek denemesi:
19 sık iğne ve 21 sıra = 10×10 cm. Yapılışı: Bikini altı için doğal renkli iplikle 1. sık iğne için 61 zincir ve 2 yedek zincir çekin ve sayı örneği A’ya göre sıraları işleyin = 60 sık iğne ve 2 yedek zincir. 1. sıradaki renk dağılımı için işaret açıklamasına bakın. Daha büyük yüzeylerde sayılar, daha küçük yüzeylerde semboller rengi belli eder. Doğal renkte iplikle 18 sıra ördükten sonra her 2. sırada iki yandan birer sık iğne eksiltin, 47. sıra 15 sık iğne olsun. Sonra arttırmadan ve eksiltmeden 18 sıra örün = 64. sıra 15 sık iğne. Son olarak 5 x her 2. sırada iki yandan birer ilmek arttırın = 74. sıra 25 sık iğne. Ardından sayı örneği B’ye göre 75. – 91. sıraları işlerken her sırada iki yandan birer sık iğne arttırın, bkz sayı örneği B. 91. sıradan sonra ipliği kesmeyin, bikini altına bir tur sık iğne ve 2 tur yengeç bacağı (= tersten düze ya da soldan sağa sık iğne) işleyin, bu sırada son sırada bağcıklar için köşelere 60’şar tane zincir çekin ve bu zincirlerin üstünden sık iğne yapın.

Bikini üstü için önce doğal renkte iplikle 2 üçgen işleyin: 1. sık iğne için 27 zincir ve 2 yedek zincir çekin ve sıraları çalışın = 1. sırada 27 sık iğne. Sonra her 2 sırada bir iki yandan birer sık iğne eksilterek bir tek sık iğneye kadar düşürün. Öteki üçgeni de aynı çalışın. Sonra C sayı örneğine göre bir üçgenin sol kenarına gösterildiği gibi 6 sıra işleyin. 2. üçgeni D sayı örneğine göre çalışın, fakat 6 sırayı üçgenin sağ yanına işleyin.

bikini-sikligi4

Son olarak üçgenlerin etrafını işleyin: Her seferinde sağ yandan başlayarak önce iki kenarı sık iğne ile çerçeveleyin, sonra alt kenarı (= üçgenlerin zincirinden çıkartarak) 1 trabzan ve 1 zincir örün, 1. trabzanı 3 zincirle tamamlayın. İki üst kenara tığ işi açıklamasına göre 2 sıra trabzanlı midye motifi işleyin. Örneği okların arasında sürekli tekrarlayın ve üstteki sivri uçlara bağcıklar için 100’er tane zincir çekip, üstüne sık iğne yapın.

Uzun bağcık için 300 zincir çekin ve üstüne sık iğne yapın.

Tamamlanması: Tüm iplik uçlarını içten ait oldukları renkteki ipliğe dikerek tutturun. Bikini altının ön kenarına 1 mini midye ve 3 cam boncuğu değiştire değiştire dikin. Bikini üstünün iç kenarlarına yine sırasıyla 1 mini midye ve 2 boncuk dikin. Uzun bağcığı alt trabzan sırasından geçirip, iki üçgene bağlayın.

Burda Dergisi 2014/07 Temmuz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial