Çabuk ve kolay

Çabuk ve kolay

Hızlı bir yama işi, hata yapmanız pek mümkün değil. Boyu yatağınızın ölçülerinde çünkü!

ŞERİTLERİN BİÇKİSİ:
Yatağınızı ölçün, üç ya da beş şeritli örtüye karar verin. Yatağın enini üçe veya beşe bölün, bu ölçüye 2.5 cm ekleyin (desenli kumaş şeritlerin ölçüsü). Önce rulo keski ve cetvelle şeritleri biçin. Bunları dikdörtgen şekilde ama farklı enlerde biçmelisiniz. Böylece boyu aynı, eni değişik ve kombine edilebilir dikdörtgenler hazırlamış olacaksınız.

ŞERİTLERİN DİKİŞİ:
Dikdörtgenleri doğrudan yatağın üstünde yan yana koyun ve beğendiğiniz deseni yaratana kadar değiştirin. Dikdörtgenleri yüzü yüzünde dikerek uzun bir şerit yapın. Dikiş payı 1.3 cm. Birleştirdiğiniz şeridin boyu yatak boyuyla aynı olmalı. Dikiş paylarını ütüleyerek ayırın. Şeritleri bir ucundan yüzü yüzünde orta parçaya birleştirin, dikiş payını ütüleyin, taşan kumaşları düzeltin, bkz çizim 2.

KENAR ŞERİTLERİ:
Kumaş eninin tamamı üstünden dar kenar şeridi için 5 cm ende şeritler biçin, bunları dar kenarlarından birleştirin, dikiş payını ütüleyerek açın. Orta parçanın önce üstüne ve altına, sonra sağ ve sol yanlarına şeritleri ekleyin, dikiş payını ütüleyerek açın. Geniş kenar şeridini de aynı şekilde uygulayın, şerit eni 23 cm, bkz çizim 3 = örtü yüzeyinin bitmiş hali.

ÖRTÜNÜN TELALANMASI VE ASTARLANMASI:
Önce dokuma telayı bir yere serin. Üstüne örtünün alt kumaşını yüzü üstte, tersi altta olacak şekilde koyun. Diktiğiniz örtüyü yüzü altta kalacak şekilde bunun üstüne koyun, kırışıklıkları elinizle düzeltin. Tela ve örtünün alt kumaşı 2.5 cm ende dışa taşsın. Üç kat kumaşı iğneleyin (çizim 4). Sonra üç katı dikerek birleştirin, dikiş payı 1.3 cm ve döndürmek için dikişi bir yerde açık bırakın. İğneleri çıkartın. Köşelerdeki dikiş payını kesin, örtüyü döndürün ve açık yeri dikin. Dikiş makinesinde yama işi ipliği ile örtünün çevresini ve uzun bir düz dikişle dar kenar şeridi dikin, üç katı araya alarak, çizim 5.

cabuk-ve-kolay2

YAMA İŞİ: Örtüyü sert bir zemine serin, yüzü üstte, elinizle düzeltin. El dikişiyle makine dikişleri boyunca yama işi dikişi yapın. Ya da üç kat örtüyü belli noktaları dikiş makinesinde dikerek yama yapma yöntemiyle dikin. Bunun için kartondan bir şablon kesin. Hazır şerit enini ölçün, kartona bir kare çizin, yan boy = şerit eni. Kare kartonun üstünde ortaları işaretleyin ve kartonun ortasına delik açın, çizim 6 = makine yama şablonu. İşin tam ortasından başlayarak şablonu şeritlerin üstüne koyun ve ortaları, köşeleri ve enlemesine ortayı iğne ile işaretleyin, çizim 7, bu işaretlerden çalışın. Ortadan dikmeye başlayın ve zikzak dikiş yapın (dikiş eni 4-5). Aynı yere çok sayıda dikiş yapacaksınız.

MALZEME
Kumaş ölçüsü; yapacağınız örtünün boyuna, kullanacağınız değişik pamuklu kumaşların sayısına göre belirlenmelidir. Örtünün ortasındaki çizgi örtünün tam boyunu kapsar. Sekiz ya da daha fazla birbirine uyumlu desenli ve düz renk pamuklu kumaş Dar ve geniş kenar çerçevesi için pamuklu kumaş Dokuma tela Dikiş ipliği, yama işi ipliği Karton ve falçata Rulo keski, cetvel

Şekil. 3 Orta parçanın önce üstüne ve altına, sonra sağ ve sol yanlarına şeritleri ekleyin, dikiş payını ütüleyerek açın.

cabuk-ve-kolay3

Burda Dergisi 2013/08 Ağustos

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial