Kaplayın

Kaplayın

Malzeme: Kumaş ölçüsü kitabın boyuna göre olacak.

– İki ayrı desende pamuklu kumaş
– Astar için beyaz pamuklu kumaş
– Kapitoneli tela
– Kurdele, 12 m boy, 12 mm en, kitaba bağlamak için
– Kapak aplikeleri için 3 ayrı kumaş parçası

kaplayin2

Kumaşları ölçün ve biçin:
Üst kılıf, tela ve astar patronlarını çıkartın. Bunun için kitap kapağının boyunu ve enini ölçün, kenarlara 2 cm pay ekleyin. Aynı şekilde iç kapaklar için de patron çıkartın (yarım ende) ve 2 cm payla. Dış kapağı ve iç kapağı ayrı kumaşlardan biçin, astarı beyaz kumaştan biçin. Kurdeleyi ikiye bölün ve bir ucunu sağ ön kitap kılıfı kenarının ortasına teyelleyin.

Parçaları birleştirin:
Kapakları yüzü yüzünde kılıfa dikin (1.5 cm dikiş payı). Ön iç tarafta kurdelenin ucunu araya alın (resim 1). Dikişleri ütüleyerek açın (resim 2). Arka kapağı içe katlayın, arka kılıfın yarısına üstte dikiş payına işaret koyun. Oraya öteki kurdele parçasının ucunu dikin (resim 3). Telayı biçin, üstüne astarı koyun, sonra esas kumaşı ön yüzünden alta koyun, 3 kat kumaşı iğneleyin ve teyelleyin (resim 4), etrafından dikin (1.5 cm dikiş payı). Dikiş payını kesin, parçayı döndürün, ütüleyin. İç kapağın üst ve alt kenarlarını dikin (resim 5).

Çiçek için altıgen biçin, dikin:
Bir altıgeni (resim 6) tüm kenarları 3 cm olacak şekilde büyütün, ince kartondan keserek şablon hazırlayın. Şablonu kullanarak ayrı ayrı kumaşlardan toplam 19 altıgen biçin (kumaş dağılımı için bkz. resim). Orta altıgenin çevresine önce 6 çiçek yaprağını ilk tur olarak dikin, sonra 2. Turda 12 yaprağı dikin. Bunun için altıgen parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun, 0.7 cm enden dikin. Aradaki payları ütüleyerek açın. Son olarak dış dikiş paylarını içe kıvırın ve patchwork çiçeği ufak el dikişiyle kitap kılıfının ön yüzüne dikin. Kılıfı kitaba takın, kurdeleleri bağlayın.

FOTOĞRAF: Emma Mitchell und holly jolliffe/loupe images

 

Burda Dergisi 2014/04 Nisan

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial