Kenar biyesi çalışması

Kenar biyesi çalışması

Tabloyu nasıl çerçeveye alıyorsak bir bluz için de aynı şey geçerli olabilir. Kenarların, köşelerin ya da yuvarlak hatlı dikişlerin güzel durması için biye döndürüyoruz.

Nasıl yapılır?
VEREV ŞERİT
Biçki: Verev şerit eni = bitmiş biye eninin dört katı. Ya tek bir uzun şerit, ya da çok sayıda kısa şerit biçin ve birbirine ekleyin. Şeritleri yüzü yüzünde dik açıyla üst üste koyun, düz iplik yolu kenarından dikin (çizim 1). Payı ütüleyerek açın (çizim 2).

kenar-biyesi2

VEREV BANT
Düz (çizim 3) ya da önceden ütülenmiş olarak (resim 4) bulunur. Ütülenmemiş olan bitmiş biye eninin dört katı ende, ütülenmiş olan 2 katı ende biçilir.

DOKUMA OLMAYAN, ÖRGÜ KENAR BİYESİ
Gevşek örgülü bu biye, biye bitmiş eninin iki kat eninde biçilir.

VEREV ŞERİDİ VEYA BANDI
Yüzü yüzünde kumaş kenarının üstüne koyun, biye eninden (1/4 bant eni) dikin (çizim 5). Bandı kenardan döndürün, iç taraftaki kenarını içe kıvırın, ek dikişin üstüne iğneleyin, elde ya da kumaşın yüzünden ince makine dikişi çekerek dikin (çizim 6, 7).

DIŞ KÖŞELER
Köşeye kadar makine çekmeyin, biyenin bitmiş enini dikkate alarak dikişi önceden bitirin ve sağlamlaştırın. Köşede bandı iğneleyin (çizim 8), katlayın, dikin (çizim 9). Bandı ek dikişin üstünden geçirin (çizim 10), kumaş kenarı boyunca içe katlayın, ek dikişin üstüne iğnelerken köşeye pili katlayın. El ya da makine dikişi ile dikin (çizim 6, 7).

DIŞ KÖŞELER
Biye enini kumaş kenarı boyunca işaretleyin. Köşeyi işarete kadar dipten eğik kesin (çizim 11). Kumaş kenarını yüzü yüzünde ve biyenin bitmiş eninde bandın üstüne dikin, bunun için kumaşı köşeden çekip ayırın (çizim 12). Bandı ek dikişin üstüne koyun, köşeye pili katlayın, iğneleyin (çizim 13). Bandı kumaş kenarı boyunca içe katlayın, öteki kenarını kıvırın, ek dikişin üstüne iğneleyin, iç tarafa pili katlayın (çizim 14). El dikişiyle ya da makine çekerek dikin (çizim 6, 7).

DIŞ YUVARLAK KENARLAR
Bandı ya da örgü biyeyi yedirerek dikin (çizim 18).

İÇ YUVARLAKLAR
Bandı esnetin.

 

Burda Dergisi 2014/07 Temmuz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial