Tavus kuşu iğne yastığı

Tavus kuşu iğne yastığı

Pamuklu kumaştan dikilen bu eşsiz tasarım aslında bir iğne yastığı.

tavus-kusu-igne-yastigi2

BEDEN VE TÜYLERİN HAZIRLANMASI VE EKLENMESİ MALZEME.
* Boy: 20 cm yükseklik
* 0.30 m küçük desenli pamuklu kumaşlar
* 21 cm’lik tavus kuşu tüyü deseninde kumaş
* Sert pamuklu kumaş parçası
* Mavi ve beyaz keçe parçası
* Mavi topuzlu 2 toplu iğne, dolgu elyafı
* Mavi, turkuaz ilik ipliği
* Çiçek teli ve kerpeten

tavus-kusu-igne-yastigi3

PATRONLARI BÜYÜTÜN, KUMAŞI BİÇİN
Beden ve kama patronlarını %200 büyütün ve kumaşı biçin: 2 beden (biri ayna tersi) ve 1 kama 1 cm dikiş payıyla. 1 ve 2 uyum işaretlerini kumaşların tersine aktarın. Tüy desenli kumaştan 7 büyük, 6 orta boy ve 4 küçük tüy kesin, bunları sert pamuklu kumaşın üstüne koyun ve 1 cm daha büyük olarak pamukluyu da biçin.

BEDEN DİKİŞİ
İki bedeni yüzü yüzünde üst üste koyun ve kuyruktan kafaya, 1’den 2’ ye dikerek birleştirin. Kamayı önce açık karın tarafından bir beden parçasına, sonra öteki beden parçasına yerleştirin (resim 1). Alt düz kenarda döndürmek için dikişi açık bırakın. Kuyruk ve gaganın dikiş payını kesin. Bedeni döndürün, dolgu elyafıyla doldurun, açık dikişi kapatın.

TÜYLERİN HAZIRLANMASI VE SON ADIMLAR
Büyük ve orta boy tüyler için 15 cm boyda tel kesin, bir ucunu ilmek gibi bükün ve teli tüylerin iki kumaş katının arasına sokun. 17 tüy aplikesini alt parçalara teyelleyin, dikin. Büyük tüyler telli dikilmeyecek. İstediğiniz renkte iplik kullanabilirsiniz. Kumaş tüylerin kenarları açık kalacak ve temiz dikiş yapılmayacak (resim 2). Sonra sağlam bir iplikle büyük tüyleri kuyruk ucunun 2 cm içinden yelpaze gibi üst üste bindirerek dikin, bir sonraki sıraya orta boy tüyleri, son olarak küçük tüyleri dikin (resim 3).Keçe gözler kesin ve dikin. Gözbebekleri olarak renkli topuzlu iğneler saplayın. Tüylere biraz payet dikin.

 

Burda Dergisi 2014/01 Ocak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial