Tığ işi sehpa örtüsümü?

Tığ işi sehpa örtüsümü?

Hem öyle, hem değil. Deneyin isterseniz.

Ölçü: 18×86 cm

Malzeme: 50 g keten ya da pamuk ipliği. 3 numara 1 tığ. 1 metal halka, 17.5 cm çapta. 6 desenli pamuklu kumaş şerit, 110 cm uzunluk, 2.5 cm en (kenarları yırtık pırtık). 15 sedef düğme, 12 mm çapta. Çift taraflı yapışkanlı bant. 1 nakış iğnesi, küt uçlu. Mandal. Dikiş ipliği ve iğnesi. Makas.

İşleme deneyi: 3 numaralı tığ ve çift kat iplikle 6 tur işleyin, her turda 12 trabzan arttırın = 10 cm.

Daireyi işleyin: 3 numara tığ ve çift kat iplikle 8 zincir çekin, 1 kapatma zinciri ile halkayı tamamlayın. 1. Çizimde gösterilen tığ işi açıklamasına (şifresine) göre (üstte) turları işlemeye devam edin. Kırmızı oklar başlangıcı gösterir, bir önceki turda (tur 2 ve 5) iplik tur bitiminde kopartıldıktan ve son ilmekten geçirildikten sonra yani 3.ve 6.turda yeni başlangıç yapılacak. 8.turdan sonra iplik ucunu kesin ve son ilmekten geçirin, dikin. Tığ işi daireyi yumuşak bir altlığın üstüne gerin ve iğneleyin (16.5 cm çap). Buharla ve sıcak ayarda ütüleyin, sonra gerilmiş vaziyette kurumaya bırakın.

Uzun sarkıtları işleyin: 15 çift yapraktan oluşan 2 uzun ve 10 çift yapraktan oluşan 2 kısa sarkıt işleyin. 3 numaralı tığ ve çift kat iplikle 2 numaralı tığ işi açıklamasına göre çalışın. Kırmızı ok başlangıcı, gri oklar tığ işinin yönünü gösterir. Son yaprak çiftinden sonra 12 zincir çekin. İplik ucunu 20 cm bırakın ve kesin (metal halkaya sarmak için gerekli uzunluk).

tig-isi-20161014-2

Tamamlayın: Bir metal halkaya kumaş şerit dolayın, halka görünmesin. Şeridin başını ve sonunu çift taraflı yapışkan bantla sabitleyin. Tığ işi daire çalışmasını mandallarla daire şeklinde gerin. Nakış iğnesine geçireceğiniz uzun iplikle tığ işi daireyi eşit aralıklı batışlarla halkaya dikin. Bir kumaş şeridi halkanın alt ortasına düğümleyin. İki yanına uzun tığ işi sarkıtları dikin, birer kumaş şerit, kısa sarkıtları ve kalan şeridi tutturun. Şeritlerin boylarını istediğiniz ölçüde kısaltabilirsiniz. Tığ işi sarkıtların alt uçlarına “ağırlık” olsun diye birer düğme dikin. Kalan 10 düğmeyi eşit arayla yapraklara dikin.

Askıyı işleyin: 3 numara tığ ve çift kat iplikle 6 zincir çekin, ucunda ipi 30 cm boşta bırakın. Bu zinciri halkanın üst kenarına koyun, bir kapatma zinciri ile halkadaki ilk zincire ekleyin. 6 zincir, bir çiftli yaprak işleyin. 30 zincir, 1 kapatma zinciri 8.zincirin içinden = zincir halka. Zincir halkanın içine 14 sık iğne işleyin, 1 kapatma zincirini 1.sık iğnenin içinden. İpliğin ucunu kesin. Boştaki iplik ucuyla birlikte sonuncu düğmeyi iki yaprağın arasına dikin (bkz. resimler)

 

Burda Dergisi 2016/07 Temmuz

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial