Yıldızlar alemi

Yıldızlar alemi

Bu örtü, renkli yıldızlarla bambaşka bir dünya yaratıyor.

ÖRTÜ DİKİŞİ
1. Şablon:
A örneğine göre (çizim 7) bir şablon çıkartın.

2. Biçki:
Desen yolu olmayan kumaşları verev biçin. Puanlı kumaştan 13.5 cm ende yedi şerit kesin. Bunlardan şablona göre 42 karo kesin. 8 cm ende bir şeritten dört yarım karo kesin. Yıldız yapılacak kumaşların her birinden 6.5 cm ende ikişer şerit kesin. Toplam 60 şerit olacak. Bunları 12 adet beşli gruba ayırın, renk uyumuna dikkat edin. Pembe kumaştan 4 cm ende yedi şerit, krem-beyaz çiçekli kumaştan 21.5 cm ende sekiz şerit, çizgili kumaştan 3 cm ende sekiz şerit kesin.

yildizlar-alemi2

3. Örtünün yüzü:
Beşerli şerit gruplarını uzun kenarlarından dikerek 26.5 cm ende parçalar hazırlayın. Dikişlerin hepsini bir yana ütüleyin. Kalan grupları da aynı şekilde dikerek 12 adet 5’li, grup parçalar yapın. Her parçayı tersi tersinde yarısına katlayın ve ütüleyin. Şablonu kullanarak altı karo biçin (çizim 1), kat yerinden açın (çizim 2). Kalan beşli grup parçalarından şablonla altı yarım karo yanlar için, dört açılı karo köşeler için biçin. Parçaların düz kenarlarına 6 mm dikiş payı verin. Renk uyumuna dikkat ederek altı karoyu alın, üç tanesinden yarım yıldız dikin (çizim 3), dikiş paylarını aksi yöne ütüleyin. Öteki yarım yıldızları da aynı dikin. İki yarım yıldızı dikerek birleştirin (çizim 4). Ütüleyin. Toplam 11 tam, 2 yarım yıldız dikilecek. Tüm yıldızları yere yayın, renk dağılımına bakın. 6. çizimde göreceğiniz gibi sadece alt orta yıldız tam bir altıgen şeklinde birleştirilecek. Bunun için yıldızın dış sivri uçlarından dikmeye başlayın, iç köşede iğneyi kenarın 6 mm içinden batırın. Makine ayağını kaldırın, kumaşı elinizle düzleterek çekin, ayağı indirin, bir sonraki sivriliği dikin. Öteki beş karoyu da aynı şekilde birleştirin (çizim 5). Dikiş payını yıldıza ütüleyin. Şimdi arka zemin karoları birleştirin (çizim 6). Karoları sıra sıra çalışın, sıraları birleştirerek yüzeyi oluşturun. Köşelerdeki çeyrek karoları son olarak dikin. İç bordür şeritlerini dar kenarlarından dikerek birleştirin. Kvilt işinin enini ortadan ölçün, sonra buna uygun iki parça bordür biçin. Kvilt işinin dar kenarında ve bu kenara ait bordürde ortayı işaretleyin, iki kenarı üst üste iğneleyin, sonra uçları ve kalan kenarları iğneleyin. Bordürleri dikin. Diğer kenarı da aynı çalışın. Dikiş payını bordüre ütüleyin. Aynı şekilde dar bordürleri uzun kenarlara dikin, dikiş payını bordüre ütüleyin. Dış bordür için şeritleri çifter çifter birbirine ekleyerek dört şerit hazırlayın. Kvilt işinin ortadan enini ölçün. Bu ölçüye 40.5 cm ekleyerek zarf köşeleri için iki bordür parçası biçin. Dar bordür yöntemiyle çalışın. Dikmeye kvilt işinin üst kenarına 6 mm mesafeden başlayın ve alt kenara aynı mesafeden bitirin. Böylece iki kısa bordür elde edin. Ütüleyin. İki uzun bordürü aynı şekilde ölçün ve dikin, 40.5 cm endeki zarf köşesi payını unutmayın. Köşeler için bordür köşelerine 45 derecelik açıyla birer çizgi çizin, köşeleri bu çizginin üstünde dikerek birleştirin. Kumaş fazlasını kesin. Payları ya ütüleyerek açın ya bir yana ütüleyin. Bordür ek dikiş payını bordüre ütüleyin.

4. Örtünün altı:
Arka yüz için gerekli olan enden verev olarak iyiye bölün, 180 cm boyda iki parça elde edin. Parçaları boydan dikerek birleştirin, dikiş payını ütüleyerek ayırın. Arka örtüyü yüzü altta yayın, krep bantla sabitleyin.

5. Tamamlanması:
Kapitone telasını ve üstüne kvilt örtüyü yüzleri üstte koyun. Örtünün tersindeki kumaş ile kapitone tela kvilt işi örtüden 10 cm daha büyük olmalı. İç kat kumaşı ortadan başlayarak uzun dikişlerle teyelleyin ya da çengelli iğneyle birleştirin. Sonra kvilt yapmaya başlayın. Kvilt dikişlerini çekerken çengelli iğne ya da teyel dikişine yeterinde ara bırakın, dikişleri ortadan dışa çekin. Çerçeve için gerekli kumaştan 7.5 cm ende verev şeritler kesin, birbirine ekleyin. Şeridi boydan ikiye katlayın, ütüleyin, kvilt işinin bir köşesine 10 cm mesafeden iğneleyin, 6 mm dikiş payından dikin, dikerken üç katı araya alın. Köşelerin 6 mm önüne kadar dikin. Şeridi 45 derecelik açıyla arkaya ve sonra alta katlayarak kat yerini dikilen şerit kenarının hizasına getirin. Bir sonraki dikişe kvilt işi kenarından başlayın. Kumaşın fazlasını kesin, uçları kıvırın, dikişi bitirin. Dikiş payını çerçeveye ütüleyin, Şeridi kvilt işi örtünün tersine katlayın ve açık kenarları el dikişiyle bastırın.

 

Burda Dergisi 2015/01 Ocak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial