Zikzak Güzellik

Zikzak Güzellik

Zikzak desenli örtü muhteşem bir şey! Kağıt örnek ve vereceğimiz dikiş yardımıyla yapılışı hiç zor değil.

MALZEME
Boyutu 127 x 145 cm
– 10 farklı kumaş, her biri 112 cm ende:
Kumaş A: 80 cm, B: 60 cm, C ve H: 45 cm, D ve I: 15 cm, E, F, J: 35 cm (her birinden), G: 130 cm
– Arka tarafı için kumaş
– Kenar çerçevesi için kumaş
– Kendi boyunda artı 10 cm dokuma tela

zikzak-guzellik-20170222-2

DİKİŞ: Örtünün yüzü desenli şeritlerden, her desenli şerit on bloktan oluşuyor (bkz. çizim 3). Desenli şeritleri beş çift blokta toplayın: Blok 1 A ve 1 B; blok 2 A ve 2 B ile Blok 3 A ve 3 B. 1 B, 2 B ve 3 B bloklar 1 A, 2 A ve 3 A blokların karşılıklı aynısı olacak. Zikzak çizgiler blokların yan yana dikilmesinden oluşacak.

1 Önce 1 numaralı çizimde gösterilen örnekleri 14 x 19 cm ölçüde büyütün. Örnekleri şu şekilde çoğaltın ve dış çizgi boyunca kesin: 1 A, 1 B, 2 A ve 2 B blokların her birinden x 15, 3 A ve 3 B blokların her birinden 10 x. Bu kağıt örnekler dikiş yardımcısı olarak kullanılacak, sonra çıkartılacak.

2 Biçki: 1 A blok için cetvel ve rulo makas yardımıyla ait olduğu kumaşın tüm eni üstünden 16 cm ende kumaş şeritler kesin. Kumaşı tersi tersinde katlayın, dokuma kenarları üst üste gelsin. Örneği 4 numaralı çizime göre üstüne koyun (top kenarı dışta) ve ilk üçgen topluluğunun etrafına 6 mm dikiş payı vererek çift kat şeritten verev biçin = iki üçgen! A ve 1 B bloklar için ilk topluluk. Örneği 180 derece çevirin (döndürmeyin) ve 1 A ve 1 B bloklar için iki topluluk daha biçin (bkz. çizim 5). Bu şekilde bir desen çizgisi için toplam on üçgen biçilecek – beş tanesi 1 A tipinde, beş tanesi 1 B tipinde. Blok 1 için diğer iki topluluğu da aynı biçin.

zikzak-guzellik-20170222-3

3 Blok 2 A ve 2 B ile 3 A ve 3 B için gerekli toplulukları 1 A ve 1 B blok topluluklarının kumaşlarından biçin. Kumaş şeritlerin eni için blok topluluklarının enini ölçün ve bu ölçüye en az 1.2 cm ekleyin. 3 numaralı çizim hangi kumaşların hangi topluluklara ait olduğunu gösteriyor.

4 Blokları dikin Tüm bloklar aynı şekilde dikilerek birleştirilecek, esas desen kağıt örneğin arka tarafında oluşuyor: Tek tek toplulukları birbiri ardı sıra, bir köşeden başlayarak, kağıdın üstünden dikin. İlk topluluk – her blokta bir köşe – kağıt örneğin arkasına yatıyor, kumaşın tersinde kağıt duruyor ve her bir topluluğun tüm çizgileri kağıt örnekte görülüyor. Topluluğu iğneleyin. Öteki topluluğu kağıt örneğin altına yerleştirin, kumaşın tersi kağıdın üstünde, dikiş payını kapatın. İkinci topluluğu yüzü yüzünde ve kenarı kenarında ilk topluluğun üstüne koyun. Tüm katları toplu iğne ile sabitleyin. Kağıt tarafından çizgilere makine çekin (dikiş boyu 1.5 cm). Dikiş payını ek kenarından 6 mm kalacak kadar kesin. Öteki topluluğu kendi pozisyonunda katlayın, ütüleyin, iğneleyin. Üçüncü ve blok 3 A ve B için öteki toplulukları dikilmiş olan topluluklara dikin.

5 Tüm blokları kendi kumaşlarından dikene kadar 4.adımı tekrarlayın (çizim 3). Blokları ütüleyin. Kumaş kenarının fazlalığını kağıt örnek boyunca kesin. Bloklardaki kağıt örnekleri sökün.

6 Blokları 2.ve 3.çizime göre desen şeritler halinde yan yana dikin (dikiş payı 6 mm). Zikzak şeritlerin dikişlerde üst üste gelmesine dikkat edin. Dikiş paylarını her desen şeridinde bir o, bir bu yana ütüleyin.

7 Desen şeritlerini 3 numaralı çizime göre dikerek örtünün yüzünü tamamlayın ve ütüleyin.

8 Dokuma telayı ve alt yüzü altına koyun. İstediğiniz motifte dikiş çekerek işi tamamlayın ve kenar çerçevesini çalışın.

 

Burda Dergisi 2017/01 Ocak

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial