Bluz

Bluz

Zarif dekoltesi ve dar beliyle büyüleyici bir model!

bluz2BLUZ 104 ALIŞVERİŞ LİSTESİ
* Pike, 130 cm ende: Bd 34, 36: 0.80 m, Bd 38: 0.85 m, Bd 40, 42: 0.90 m
* 0.20 m tela, 90 cm ende
* 1 gizli fermuar, 40 cm ve özel makine ayağı
* İplik * 0.50 m verev bant, 4 cm ende
Ayrıca: Patron kâğıdı, kalem, mezura, sabun, makas

BLUZ PATRONU…
… pembe zeminli olup, paftada kolay bulunur. Patron kâğıdını paftaya iğneleyin. Bedeninize uygun patronları seçip, kâğıda aktarın. 5 ve 6 numaralı patrondan ikişer tane çıkartın, biçkiyi kolaylaştırır.

Ekstra uyarı:
Bedeninizi belirlemek için göğüs çevrenizi ölçün:
Bd 34 = 80 cmbluz3
Bd 36 = 84 cm
Bd 38 = 88 cm
Bd 40 = 92 cm
Bd 42 = 96 cm

BİÇKİ PLANI…
Patronların kumaşa nasıl konacağını ve iğneleneceğini gösterir.
1 Orta ön parça
2 Yan ön parça
3 Orta arka parça
4 Yan arka parça
5 Ön kol
6 Arka kol
7 Ön pervaz

bluz4

bluz5

1- BİÇKİ: Kumaşı boydan katlayın, yüzü içtedir. 1-8 numaralı patronları üstüne koyun 1, 7 ve 8 numaralı patronlar kumaşın kat yerine gelsin. İğneleyin. Etrafından kumaşa sabunla dikiş ve baskı payı çizin: Baskılar için 4 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. Sonra parçaları bu çizgilerden biçin.

2- TELA: Telayı katlayın, yapışkanlı tarafı içte. 7 ve 8 numaralı patronları üstüne koyun ve iğneleyin. 1.5 cm ende dikiş payı çizin ve biçin. Telayı tersi tersinde ait oldukları kumaş parçalarına ütüleyin, ütü ipek ayarında ve 8 saniye kadar. Parçaları tekrar yarısından katlayın, yüzü içte. Patronları üstüne tekrar iğneleyin.

3- İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN: Kumaş parçalarına patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi) ile tüm çizgileri iplik yolunun dışında aktarın (kopya kâğıdı ve rulosuyla). Fermuar açıklığını dikiş payı kenarına kesik yaparak gösterin.

bluz6

4- ARKA ORTA DİKİŞ: Orta arka parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun, orta dikişi iğneleyin, dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın ve sürfile yapın.

5- ÖN VE ARKA EK DİKİŞLER: Yan ön parçaları yüzü yüzünde orta ön parçaların üstüne koyun ve ek dikişlerini iğneleyin, dikiş payından. Dikin. Yan arka parçaları yüzü yüzünde orta arka parçanın üstüne koyun. Ek dikişleri aynı şekilde iğneleyin. Dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın ve sürfile yapın.

6- SAĞ YAN DİKİŞ: Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, sağ yan kenarları üst üste iğneleyin. Sonra dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın ve sürfile yapın.

bluz7

7- GİZLİ FERMUAR, İLK YARI: Açık fermuarı üst tarafı aşağı gelecek şekilde ön parçanın sol yan ön kenarına 5 mm mesafeden koyun. Dişleri baskı çizgisi işaretinde olsun. Fermuarı aşağıdan, açıklık işaretine kadar (kesik, bkz. adım 3) özel makine ayağı ile dikin, iğne dişlerin solundan yürüsün.

8- GİZLİ FERMUAR, İKİNCİ YARI: Fermuarı kapatın. İkinci bandı arka parçanın sol yan kenarına koyun ve iğneleyin. Fermuarı açın, özel ayakla dikin, iğne dişlerin sağından yürüsün. Fermuarı kapatın.

9- SOL YAN DİKİŞ, BASKI: Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, dikiş kenarlarını açıklık işaretinin üstünden iğneleyin, bu sırada fermuarın ucunu dışa çekin. Fermuarın dibinden dikişi çekin. Dikiş payını ütüleyerek açın ve sürfile yapın – açıklık kenarlarına da. Baskı payına sürfile yapın, içe kıvırın, ütüleyin ve el dikişiyle bastırın. Baskı payını fermuar bantlarına dikin.

bluz8

10- KOLLAR: Ön kolları yüzü yüzünde arka kolların üstüne koyun, omuz kenarlarını (dikiş 6) üst üste iğneleyin, dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın. İkişer kol parçasını yüzü yüzünde üst üste koyun, uzun kenarları iğneleyin. Dikin. Dikiş payını kesin, kolları döndürün, ütüleyin. Kolları yüzü yüzünde ön parça (dikiş 4) ile arka parçanın (dikiş 5) üstüne koyun ve teyelleyin.

11- KOL OYUKLARI: Verev bandı yarısından katlayın ve ütüleyin. Çift kat bandı kol oyuklarına iğneleyin, açık kenarları kumaş kenarının 5 mm yanında olsun. Uçları 4 cm ende kolların üstünde kalsın. Bluzun tersinden kol oyuğu işaretleri boyunca makine çekin, bu sırada kolları ve verev bandı da dikin. Dikiş payını kesin. Verev bandı ve dikiş payını içe ütüleyin. Kol oyuklarına kolların altından 5 mm ende dikiş çekin.

12- YAKA KENARI: Ön pervazı yüzü yüzünde arka, arka pervazı yüzü yüzünde arka yaka kenarına iğneleyin – yan pervaz kenar payı kol takma dikişinin üstünden dışta kalsın. Yaka kenarına dikiş çekin. Dikiş payını kesin. Pervazları yukarı kaldırın, ütüleyin ve dikişin yanından dikiş payına dikin. Dar pervaz kenarlarını kıvırın. Pervazları içe döndürün, ütüleyin. Pervazları kol takma dikişi boyunca bastırın.

Burda Dergisi 2014/02 Şubat Sayısı 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial