Bol pantolon

Bol pantolon

bol-pantolon-3

1. PARÇALARI BİÇİN
Kumaşı boydan katlayın, yüzü içte. Desen şeritlerini üst üste iğneleyin. Patronları biçki planına göre üstüne koyun. 3 ve 5 numaralı patronun yazılı yüzleri alta gelsin. 1, 2, 3 ve 4 numaralı patronlardaki desen çizgi işaretleri kumaşın desen çizgilerinin üstüne gelsin. Patronları iğneleyin. Kenarlarını izleyerek sabunla kumaşa dikiş ve baskı payı çizin: baskı için 4 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları biçin. Uyarı: Daha sonraki çalışma eskizlerinde kafa karışıklığı olmasın diye deseni göstermedik.

2. TELA
Telayı boydan katlayın, yapışkan yüzü içte. 5 numaralı patronu kat yerine koyun, 6 numaralı patronu üstüne koyun. İğneleyin. Kenarlarına 1.5 cm dikiş payı çizin. Parçaları biçin. Telayı dış (= ufak desenli) ve iç (= iri desenli) roba parçalarının tersine ütüleyin.

bol-pantolon-4

3. İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN
Telalı parçaları tekrar yüzü yüzünde üst üste koyun. Patronları iğneleyin. Patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi) ve tüm işaretlerle, çizgileri, iplik yolu dışında, kopya kağıdı ve rulosuyla kumaşa aktarın. Ön pantolon parçalarına pli çizgilerini teyel dikişiyle aktarın.

4. TELA BANT
Sol arka pantolonun ve sol kalça robasının fermuar açıklığı kenarlarına tela bandı ütüleyin.

5. CEP GİRİŞLERİ
Cep torbalarını yüzü yüzünde ön pantolonun cep girişi kenarlarına iğneleyin (dikiş 1). Dikin. Dikiş payını 7 mm ende kesin. Torbaları içe döndürün, kenarları ütüleyin, cep girişlerine dıştan incecik dikiş çekin.

Burda Dergisi 2016/04 Nisan


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial