Buklet Ceket

Buklet Ceket

buklet-ceket-20170427-4

1 KUMAŞI BİÇİN
Kumaşı boydan katlayın, yüzü içte, dokuma kenarları üst üste. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. 7 ve 9 numaralı kalıpları kat yerine koyun. Cetvel ve sabunla dikiş paylarını çizin: tüm kenar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları bu çizgilerden biçin. Ölçümlü parçaları (a, b, c) sabunla doğrudan kumaşa çizin. Parçaları biçin.

2 TELA
Telayı enden ikiye katlayın, yapışkan tarafı içte. 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 ve 12 numaralı kalıpları üstüne iğneleyin, kenarlara 1.5 cm dikiş payı çizin. Parçaları kesin, ait oldukları kumaş parçalarının tersine ütüleyin. Öneri: Tela ütülendikten sonra kumaş kenarından iplik çekilmez, saçak oluşturulmaz. Telasız parçaların tüm kenarlarına sürfile yaparak iplik atmasını önleyin. A, b ve c parçaların birer uzun kenarına da sürfile yapın.

buklet-ceket-20170427-5

3 İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN
Telalı parçaları tekrar yüzü yüzünde üst üste koyun. Patronları iğneleyin. Tüm parçalara kopya kâğıdı ve rulosuyla dikiş ve baskı çizgileri ile işaretleri aktarın.

4 ASTARI BİÇİN
Astarı boydan katlayın, yüzü içte. 1 – 5, 10 ve 11 numaralı patronları kumaşa iğneleyin. Cetvel ve sabunla 1.5 cm dikiş payı çizin, parçaları biçin, konturları kopya kâğıdı ve rulosuyla astara aktarın.

5 ÖN PARÇALAR
Yan ön parçaları yüzü yüzünde orta ön parçanın üstüne koyun. Ek kenarlarını iğneleyin (dikiş 1). Makine çekerken orta ön parçaları noktaların arasından biraz yedirin. Payları ütüleyerek açın. Ön robaları yüzü yüzünde ön parçalara iğneleyin (dikiş 2) ve dikin. Payları robalara ütüleyin.

buklet-ceket-20170427-6

6 ARKA PARÇA
Yan arka parçaları yüzü yüzünde orta arka parçaların üstüne koyun ek kenarlarından iğneleyin (dikiş 3). Makine çekin. Arka parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun, payları ütüleyerek açın. Yaka ve kol kenarlarına tela bandı ütüleyin, bandın zincir dikişi kumaş kenarının 1.5 cm yanında.

7 OMUZ VE YAN DİKİŞLER
Ön parçaları yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, omuz dikişlerini iğneleyin (dikiş 4), bu sırada arka omuz kenarlarını yedirin. Yan dikişleri iğneleyin (dikiş 5). Dikişleri kapatın, payı ütüleyerek açın.

8 SAÇAKLI ŞERİTLER
Şeridi (c) tersi yüzünde ceketin ön kenarlarına ve yaka açıklığına teyelleyin, köşelere çizimde görüldüğü gibi pili katlayın. Sürfileli kenar ceket payının üstünde, dışta. Şeridi henüz iplik çekip saçaklandırmayın.

Burda Dergisi 2017/02 Şubat

 

Sayfalar: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial