Çizgili bluz

Çizgili bluz

Rafine dikişlerin etkisiyle daha da havalı.

cizgili-bluz2BLUZ 122 ALIŞVERİŞ LİSTESİ
* Elastik çizgili jarse, 150 cm ende:
Bd 34, 36: 1.90 m, Bd 38, 40: 1.95 m,
Bd 42, 44: 2.00 m
* Tela bant * Transparan elastik bant,
6 mm ende: 0.35 m * İplik
Ayrıca: Patron kâğıdı, kalem, makas, mezura,
toplu iğne, sabun, biçki ve elişi makası

BLUZ PATRONU…
… kırmızı zeminli olduğu için paftada kolay bulunur. Patron kâğıdını paftaya iğneleyin. Seçtiğiniz bedenin patronlarını çizgiler ve yazılarla birlikte kâğıda aktarın. 2 ve 2a i,le 3 ve 3a patronları ek çizgisinden yapıştırın. Pervaz patronu yok, doğrudan kumaşa çizin. Ölçüler için yana bakın.

Ekstra Öneri:
Bedeninizi bulmak için
göğüs çevrenizi ölçün:
Beden 34=80 cm,
Beden 36= 84 cm,
Beden 38=88 cm,
Beden 40=92 cm,
cizgili-bluz3Beden 42=96 cm,
Beden 44=100 cm

BİÇKİ PLANI…
…patronların kumaşa
nasıl iğneleneceğini gösterir.
1 Ön parça
2+2 a Arka parça
3+3a Kol
a) Yaka pervazı,
Beden 34, 36, 38: 55 cm,
Beden 40, 42, 44: 60 cm,
4 cm en (paylı)
Beden 34-44

cizgili-bluz4ÖN VE ARKA PARÇA BİÇKİSİ
1. Kumaşı serin, yüzü üstte. 1 ve 2 numaralı patronları yazılı yüzü üste gelecek şekilde kumaşa koyun. Patronlarda gösterilen çizgi işaretleri kumaştaki aynı çizgiye gelsin. Patron kenarlarını izleyerek sabunla kumaşa dikiş ve baskı payı çizin: baskı için 3 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. Pervazı (a) kumaşa çizin. Kumaşı biçin.

KOL BİÇKİSİ
2. Kalan kumaşı yarısından katlayın, çizgiler üst üste gelsin. 3 numaralı patronu üstüne koyun, iğneleyin. Patronun etrafından sabunla kumaşa dikiş ve baskı payı çizin: baslı 3 cm, öteki kenar ve dikişler 1.5 cm. Kolları biçin.

İŞARETLERİN KUMAŞA AKTARILMASI
3. Dikiş ve baskı çizgilerini aktarmaya gerek yok. Yalnız kol takma işaretini (yatay çizgi 5) ön ve arka parçaya, ayrıca * büzgü işaretini dikiş payı kenarın

TELA BANT
4. Bandı kolların ek kenarlarına kumaşın tersinden ütüleyin, bandın zincir ipliği dikiş payı kenarının 1.3 cm yanına gelsin.

BÜZGÜ

5. Ön ve arka parçaya (kumaşın tersinden) sağ yan kenardan, ön parçaya sol kol takma kenarından kesiklerin arasından (adım 3) iri makine dikişi çekin, kenarın 12 mm içinden. Bunun 5 mm yanından tekrar makine çekin. Yan kenarlarda alt ipliği tutun, kumaşı ipliklerin üstünde 28 cm büzün. İplikleri düğümleyin, büzgüyü dağıtın. Kol takma kenarını henüz büzmeyin.

cizgili-bluz5

YAN DİKİŞLER
6. Arka parçayı yüzü yüzünde ön parçanın üstüne koyun, yan kenarları iğneleyin. Elastik bandı büzgü ipliklerinin üstüne iğneleyin. Yan dikiş kenarlarını dikiş payı eninden, 1.5 cm, zikzak ya da özel elastik dikişle dikin (dikiş boyu 2 mm, eni 0.5 mm). Dikiş paylarına ikisi bir arada sürfile yapın ve arkaya ütüleyin.

cizgili-bluz6

KOL DİKİŞLERİ, BASKI
7. Kolları boydan katlayın, kumaşın yüzü içte. Kenarları iğneleyin, dikiş payı eninden (1.5) cm dikin. Dikiş payına birlikte sürfile yapın ve öne ütüleyin. Etek ucu ile kol ağızlarında baskı payına sürfile yapın, içe kıvırın, ütüleyin, sol yan dikişe bir pli katlayın. Baskı kenarlarını çift iğne ile 2.5 cm enden dikin. Bluzun yan dikişini 3 cm enden dikin.

cizgili-bluz7

KOLLARI TAKIN
8. Kolları yüzü yüzünde kol oyuklarına iğneleyin – sol kol oyuğunda önce büzgü işaretinin üstünden ve altından. Büzgü dikişinin alt ipliğini tutun, kol yerine oturana kadar çekerek büzün, iğneleyin. İpliği düğümleyin. Kolları dikin, dikiş payı eninden, 1.5 cm. Paylara birlikte sürfile yapın, yukarıdan koltuk altına kadar kola ütüleyin.

YAKA KENARI
9. Pervazı (a) yarısından katlayın, ütüleyin. Pervazı yaka kenarına iğneleyin, açık kenarları kumaş kenarının 5 mm yanında dursun. Uçlarını bir kol takma dikişinden kıvırın. Açık kenarları 1 cm ende dikin. Payı kesin. Pervazı içe döndürün, teyelleyin. Kenarı ütüleyin ve 5 mm ende üstten dikiş çekin.

 

Burda Dergisi 2014/01 Ocak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial