Elbise

Elbise

elbise-3

1. ÖNCE ÖN VE ARKA PARÇAYI BİÇİN…
Kumaşın bir dokuma kenarından ortaya doğru 75 cm ölçün ve iğne ile işaretleyin (kumaşın yüzünden). Sonra kumaşı katlayın, dokuma kenarı bu işarete gelsin, kumaşın yüzü içte. 1 ve 2 numaralı kalıpları kumaşın kat yerine koyun, iğneleyin. Etrafına sabunla dikiş payını çizin: tüm kenarlar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları biçin.

2. … SONRA DİĞER PARÇALARI BİÇİN
Kalan kumaşı açın, yüzü üstte. Kalıpları biçki planına göre üstüne koyun, iğneleyin. Biçki planının alt sol köşesindeki kesik çizgi kenarlı patronları bir kere de karşılıklı aynı olacak şekilde biçin. Kalıp kenarlarını izleyerek payları çizin: tüm kenar ve dikişler için 1.5 cm. İlmek iliği (c) doğrudan verev olarak kumaşa çizin: 6 cm boy, 2 cm en. Parçaları biçin.

3. TELA
Telayı boydan katlayın, yapışkanlı tarafı içte. 4, 5, 7 ve 8 numaralı kalıpları kat kenarına, 9 numaralı kalıbı üstüne koyun. İğneleyin. 7, 8 ve 9 numaralı kalıpların üst pervaz kenarı dışında diğer kenarlara 1.5 cm ende dikiş payı çizin. Parçaları biçin. Telayı kumaşın tersine ütüleyin; 4 ve 5 numaralı parçalar ait oldukları kumaş parçalarına, 7, 8 ve 9 numaralı parçalar ön ve arka parça ile kolların baskı kenarına.

elbise-4
4. İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN

Telalı parçaları yarısından katlayın, kalıpları tekrar üstlerine iğneleyin. Kalan parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun, kalıpları iğneleyin. Patron konturlarını kopya kağıdı ve rulosuyla kumaşa aktarın. Cepler için 1 numaralı patrona kesik ve çakışma çizgilerini, yırtmacı 2 ve 5 numaralı parçaların arka ortasına kumaşın kat çizgisi boyunca yukarıdan yatay çizgiye kadar kumaşın yüzüne aktarın. Bu aktarmayı iri teyel dikişiyle yapın.

5. TELA BANT
Tela bandı kumaşın tersine ütülerken zincir dikişi dikiş çizgisi işaretine gelsin: Ön ve arka parçada yaka ve kol oyuğu kenarlarına.

6. PENSLER
Ön parçayı pensin ortasından katlayın, kumaşın yüzü içte. Pens çizgilerini üst üste iğneleyin, dikin (yan kenardan başlayarak). Dikişin başını ileri geri giderek sağlamlaştırın, pensin ucunda iplik uçlarını düğümleyin. Pensleri alta ütüleyin.

Burda Dergisi 2015/12 Aralık


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial