Elbise

Elbise

 

elbise-7
13. DİLİMLİ KENARI İŞARETLEYİN

Ön ve arka parça ile kolların baskı kenarına kalemle dilimli kenarı işaretleyin. Bunun için parçaların tersini yukarı doğru düzeltin. Dilimli kenar şablonunu baskı çizgisi işaretine koyun: Ön ve arka parçada şablon 11 ile on iki dilim, kollarda şablon 12 ile altışar dilim.

14. YAN DİKİŞLER, KOL DİKİŞLERİ, PERVAZ
DİKİŞLERİ: Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, yan dikiş kenarlarını üst üste iğneleyin (dikiş 3). Dikin. Kolları boydan katlayın, yüzü içte. Kol dikişi kenarlarını üst üste iğneleyin (dikiş 4) ve sürfile yapın. Baskı pervazlarının yan dikişlerini kapatın (dikiş 6). Kol pervazlarının dar kenarlarını yüzü yüzünde üst üste iğneleyin, dikin, dikiş payını ütüleyerek açın.

15. PERVAZ DİKİŞİ
Pervazların üst kenarına sürfile yapın. Etek ucu pervazını yüzü yüzünde ön ve arka parçanın alt kenarına iğneleyin, yan dikişler birbirini tutsun. Dilimli kenar işareti boyunca dikin, dikiş 2 – 2.5 mm. Kol pervazlarını yüzü yüzünde kol kenarlarının üstüne iğneleyin, dikin.

elbise-8
16. BASKIYI TAMAMLAYIN

Baskı paylarını kesin, köşelerde ve yuvarlak yerlerde dikiş çizgisinin önüne kadar. Pervazları içe döndürün. Dilimli kenarı teyelleyin. Kenarları ütüleyin. Pervaz iç kenarını el dikişiyle dikin.

17. KOLLARI TEYELLEYİN…
Kolları yedirmek için omuz başlarına nokta işaretlerinin arasından iri makine dikişi çekin. Kolları yüzü yüzünde kol oyuklarına iğneleyin, kol ve yan dikiş ile kollardaki yatay çizgi 5 ve ön kol oyuğu yatay çizgileri üst üste gelsin. Omuz başlarındaki omuz işaretini (yatay çizgi) omuz dikişine iğneleyin. Omuz başlarında alt büzgü ipliğini çekerek kolu kol oyuğuna oturtun. Omuz başının geri kalanını iğneleyin, kolları teyelleyin.

…SONRA DİKİN
Kolları kol tarafından dikin, dikmeye kol dikişinin yanından başlayın. Teyeli ve büzgü dikiş ipliğini sökün. Sonra kol takma dikişini koldan başlayarak ütüleyin. Dikiş payına sürfile yapın. Omuz bölgesinde kol takma dikişinin payını kola ütüleyin.

Burda Dergisi 2015/12 Aralık


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial