Volanlı etek

Volanlı etek

volanli-etek-20161103-5

6 Gizli fermuar:
Açık fermuarı üstü alta gelecek şekilde kumaş kenarının 5 mm yanından sağ arka eteğin açıklık kenarına iğneleyin, dişler üst kenardan başlasın. Fermuarı açıklık işaretine kadar özel makine ayağı ile dikin. Diğer fermuar bandını karşı kenara dikin.

7 Arka orta dikiş:
Fermuarı biraz çekin. Orta dikişi fermuarın altından iğneleyin, bu sırada boştaki fermuar ucunu çizimdeki gibi çekin. Dikişi alttan, fermuara kadar kapatın. Uçlarını ileri geri yaparak sağlamlaştırın. Dikiş payına sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

8 Yan dikişler:
Etek: Ön etekleri yüzü yüzünde arka eteğin üstüne koyun, yan dikişleri iğneleyin (dikiş 11) ve dikin. Paylara sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Volan: Ön sağ ve ön sol volanı arka volanın üstüne koyun, yan dikişleri iğneleyin (dikiş 2) ve dikin, Alttaki dikiş çizgisine kadar (oklar). Dikiş uçlarını sağlamlaştırın. Payı 7 mm ende kalacak kadar kesin, sürfile yapın, ütüleyerek açın.

volanli-etek-20161103-6

9 Volanın alt kenarı:
Alt volan kenarı (dış yuvarlak) payı ile sol ön volanın dar kenar paylarını kesin. Kenarlara overlok ya da zikzak dikişle sürfile yapın.

Öneri: İyi sonuç almak için önce dikiş aralığını bir kumaş parçasında test edin.

10 Volanı dikin:
Volanı yüzü yüzünde etek kenarına iğneleyin, sol volanla 4 numaralı dikişin yanındaki yatay çizgiden başlayın, sağ etekte bitirin. Yan dikişler üst üste gelsin. Sağ volanın dar kenarı köşeden itibaren üstte kalsın (ok). Volanı dikin. Payı kesin, birlikte sürfile yapın. Önce yalnız sağ etekte volanı alta yatırın, payı yukarı ütüleyin.

11 Ön ek dikiş:
Sol ön eteği yüzü yüzünde sağ ön eteğin üstüne iğneleyin (dikiş 5), devamında eteği yatay çizgilerin arasından (oklar) sağ volanın dar kenarına iğneleyin (dikiş 3). Dikin. Payı kesin, birlikte sürfile yapın. Ek dikişin payını sol eteğe ütüleyin. Volanı alta yatırın, ek dikiş payını yukarı ütüleyin.

 

 

Burda Dergisi 2016/11 Kasım

 

Pages: 1 2 3 4
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial