Baskı desenli elbise

Baskı desenli elbise

baski-desenli-elbise4

BİÇKİ
1- Kumaşın 40 cm boyundaki bir kenarını yüzü yüzünde katlayın. 1 ve 2 numaralı patronları çift kat kumaşın üstüne, 3 numaralı patron ile cep parçalarını (1) tek kat kumaşın üstüne koyun – sağ ve sol parçalar karşılıklı aynı. İğneleyin. Patronların etrafından kumaşa sabunla dikiş ve baskı payını çizin: 3 cm kol baskısı için, 1.5 cm öteki kenarlar için. Ön açıklık pervazı (a) 17 cm uzun, 4 cm ende. Parçaları biçin.

VEREV BİYE BİÇKİSİ
2- Kalan kumaşı, dokuma kenarı dik açı oluşturacak şekilde katlatın. Kat kenarını (= verev iplik yolundan) hafif ütüleyin. Kumaşı tekrar açın. Kat kenarı boyunca 3 cm ende verev biye çizin: b) Yaka kenarı biyesi 60 cm; c) Cep için 2 biye, her biri 50 cm; d) Birit ilik, 7 cm. Biyeleri biçin.

İŞARETLERİN KUMAŞA AKTARILMASI
3- Patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgisi), iplik yolunun dışında diğer işaret ve çizgileri kumaşa aktarın. Pli çizgileri ile cepler için olan yatay çizgileri ve ön ortayı teyel dikişiyle kumaşın üstünde gösterin.

baski-desenli-elbise4

ÖN AÇIKLIK
4- Kumaşın tersinden açıklık işaretinin üstüne 2 cm ende tela ütüleyin. Pervazı yüzü yüzünde işarete iğneleyin. Ön parçaya, işaretin etrafından 2 mm ende dikiş çekin. Dikişlerin arasını kesin, pervazı içe çekin. Kenarları ütüleyin. Pervaz kenarlarını 7 mm ende katlayın, iğneleyin. Ön açıklığa üstten 5 mm ende dikiş çekin.

İLMEK İLİK
5- Verev biyeyi (d) katlayın, yüzü içte. Kat kenarının 3 mm yanından dikin. Döndürmek için ipliğin bir ucunu uzun tutun. Dikiş payını kesin. İplik ucunu küt bir iğneye geçirin ve düğümleyin. İğneyi, deliği önde olacak şekilde borunun içine sokun ve boruyu döndürün.

OMUZ DİKİŞLERİ
6- Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, omuz dikişlerini iğneleyin. Dikin. Dikmeye yaka açıklığı çizgisinden başlayın ve bitirin. Dikiş payını 1 cm ende kesin, baya birlikte sürfile yapın ve arkaya ütüleyin. Yaka kenarında dikiş payını kesin.

Burda Dergisi 2013/06 Haziran


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial