Katlı etek

Katlı etek

katli-etek4

ÖNCE ÇİFT KAT KUMAŞI BİÇİN…
1. Kumaşın bir kenarından içe 22 cm ölçün, işaretleyin. Diğer kenarını işarete kadar katlayın, yüzü içte. 1, 2, 3 ve 4 numaralı patronları çift kat kumaşa iğneleyin; Ön etek (1) ve orta ön kat parçası (3) kumaş katına gelsin. Patron kenarlarına dikiş ve baskı payını çizin: Üst kenar 1 cm, alt etek kenarı 4 cm, öteki kenar ve dikişler 1.5 cm. Parçaları biçin.

… KALAN PARÇALARI TEK KAT BİÇİN
2. Kumaşı tersi üstte olacak şekilde serin. 4 numaralı patronu üstüne koyun, iğneleyin. Sabunla kenarlarını izleyerek dikiş payını çizin: Üst kenar 1 cm, öteki kenarlar 1.5 cm. Parçayı biçin, kumaşı döndürün. Biçtiğiniz parçayı yüzü yüzünde kumaşa iğneleyin ve bir kere daha biçin. Kalan kumaşı katlayın, bel bandını (a: ölçüsü biçki planında) kumaşın tersine sabunla çizin, biçin.

İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN
3. Bel bandı dışında parçalara patron konturlarını (dikiş çizgileri), işaretli tüm çizgileri, iplik yolu dışında) kopya kâğıdı ve rulosuyla aktarın. Fermuar açıklığını dikiş payı kenarına 5 mm boyda bir çizgiyle işaretleyin.

katli-etek5

ASTAR BİÇKİSİ
4.Astarı yüzü içte olacak şekilde katlayın. 3 ve 4 numaralı patronu çift kat astar kumaşa iğneleyin – orta ön etek katı (3) kumaşın kat yerine gelsin. Patron kenarlarına sabunla dikiş payını çizin: Üst kenar 1 cm, öteki kenarlar 1.5 cm. Parçaları biçin. Patron konturlarını astar parçalara aktarın, açıklığı işaretleyin.

PENSLER
5. Etek parçalarını pens ortasından katlayın, kumaşın yüzü içte. Pens çizgilerini üst üste iğneleyin. Dikin, dikmeye üst kenardan başlayın. Dikişin başını, sonunu ileri geri giderek sağlamlaştırın. Pensin sivri ucunda iplik uçlarını düğümleyin. Prensleri ön ve arka ortalara ütüleyin.

GİZLİ FERMUAR, SAĞ YARI
6. Açık fermuarı üstü alta gelecek şekilde kumaş kenarının 5 mm yanından arka eteğin üstüne koyun. Dişler üst ete


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial