Fitness için 5 pratik tavsiye

Fitness için 5 pratik tavsiye

Spor, hareket, fitness sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı ama günlük yaşamın zorunlulukları arasında fitness için zaman kalmayabiliyor.Bu şikayetten kurtulmak isteyenler için 5 pratik tavsiye.

1. Güne sporla başlayın

Sabahları yapılan spor aktivitilerinin, gün boyu enerjinizi yüksek tutacağını, daha fazla kalori yakmanıza destek olacağını ve üstelik kendinizi iyi hissedip daha sağlıklı bir gün geçirmenize destek olacağını biliyoruz. O zaman, ne yapalım edelim, sabahları spor yapmak için kendimize zaman ayıralım. Evet, zamanımız az olabilir, yetişmemiz gereken işler olabilir. Ama vücudumuzu aktive etmek için sekiz dakika yeterli. Ortalama sekiz dakikalık efor sonunda vücut yağ yakmaya ritmini hızlandırmaya başlar. Yani, her sabah en az 10-15 dakikayı eforlu bir fitness aktivitesine ayırmanız bile tüm gün aktif bir metabolizma ile yaşamaya destek olur.

2. Yürüyelim mi, koşalım mı, sürelim mi?

Günlük kardiyo ihtiyacı için yürüyüş yapmak mı, koşmak mı, bisiklet sürmek mi ya da yüzmek mi daha etkilidir? Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok. İmkanlarınız, vücudunuz ve zamanınız hangisine müsaitse, o gün onu tercih edebilirsiniz. Ancak size bir ipucu verelim, vücudunuzdaki tüm kasları yoğun şekilde çalıştırıp en hızlı şekilde kardiyo performansınızı artıracak etkili bir fitness aleti olarak eliptik bisiklet hayatınızı çok kolaylaştırabilir. Ayrıca hazır anneler günü hediyesi için seçim yaparken hem annenize, hem babanıza, hem kendinize ve ailenize spor ayakkabılar bakmanızı da tavsiye ediyoruz. Adidas çocuk ayakkabısı veya Adidas ayakkabı erkek modelleri arasından, ailenizi sabah ve akşam yürüyüşlere motive edecek ayakkabılar bulabilirsiniz. Ayrıca Hepsiburada üzerinden tüm spor ve fitness ihtiyaçlarınız için gerekli materyalleri bulabilirsiniz.

3. Pilatesi ihmal etmeyin

Çok sayıda tekrar hareketten oluşan klasik fitness programları zamanla insanı bezdirebilir. O yüzden çoğu spor salonunda, spor aletlerinin, yürüme bantlarının önüne TV ekranları yerleştirirler ki, uzun zaman gerektiren tekrara dayalı spor aktivitileri insanları sıkmasın. Ancak pilates ile zihninizi, nefesinizi, kaslarınızı çok daha az tekrarla tazeleyebilirsiniz. Zihni ve vücudu odaklamayı gerektiren pilates antrenmanları fiziksel sağlık getirileri kadar mental olarak da tazelenmenize olanak sağlar. Dolayısıyla, haftalık spor aktiviteleriniz sorasında pilatesi de ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. İşinizi kolaylaştırmak içinse mutlaka bir pilates seti edinmelisiniz.

4. Sağlıklı bir spor ortamı

Aktif, sportif bir yaşamı pratik bir alışkanlığa dönüştürmek için, evinizde de hızlı şekilde spora başlayacak bir ortama sahip olmalısınız. Kolayca açıp üzerinde spora başlayabileceğiniz bir mat, spor aletlerinize kolayca ulaşabileceğiniz bir düzeneğiniz olmalı. Minik ağırlıklarınızı, pilates setinizi, yoga matı gibi araçlarınızı gözden de gönülden de uzak kalacak şekilde bir dolaba kaldırdığınızda onlara erişmek, dolaptan çıkarıp spora başlamak çok yorucu bir aktivite gibi görünebilir. Evinizde ferah bir köşeyi spor köşesi olarak tasarlamanızın, hayatınıza olumlu bir katkısı olacağını iddia ediyoruz.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial