Buyurun, oturun!

Buyurun, oturun!

Puf puf bir “puf”: Artık kullanmadığınız örtüler, renkli kumaşlar bir araya geliyor, herkesin bayılacağı bu şirin puf ortaya çıkıyor, tabii ki el emeğiniz sayesinde!

buyurun-oturun2

Patron ve biçki: 1 numaralı patronu (şerit) ve 2 numaralı patronu (orta parça) büyütün. Tüm işaretleri patrona aktarın. 1 numaralı patronu A kenarına ekleyin. Ölçülere 1 cm dikiş payı dâhildir. 16 şerit ve 2 orta parça biçin. 1 numaralı patrondaki işaretleri kumaşların arka tarafına aktarın. 1 numaralı parçaları yan yana dizerek beğendiğiniz şekli bulana kadar deneyin. Düz kumaş kenarları (B) üst üste gelmelidir.

Yan parçaların birleştirilmesi: İkişer komşu şeridi uzun B kenarı boyunca yüzü yüzünde birleştirin, bunu bir kenara bırakın. Bütün şeritleri bu şekilde birleştirerek, 8 parça hazırlayın, dikiş paylarını ütüleyerek açın. İkişer komşu parçayı C ve D kenarlarından yüzü yüzünde yan yana koyun, bu sırada X işaretleri tam olarak üst üste gelmelidir. Bütün parçaları birleştirin, son dikişi 30 cm açık bırakın. Dikiş payını ütüleyerek açın.

Pufun tamamlanması: Kılıfı döndürün ve içini istediğiniz malzemeyle doldurun, açık dikişi kapatın. Orta parçaların dikiş paylarını 1 cm ende içe ütüleyin. Orta parçaları pufun üst ve alt taraflarına iğneleyin, orta parçaların köşeleri şerit dikişlerine gelsin. Orta parçaları nakış ipliği ile dikin.

Malzeme:
– Canlı renklerde farklı döşemelik kumaşlar ve bir kenarı en az 50 cm elişleri – toplam 16 x parça 1 ve 2x parça 2 gerekli (32 cm yükseklikte ve 66 cm çapında puf kılıfı için)
– İplik, iğne, nakış ipliği
– Patron kâğıdı, makas, cetvel
– İç yastık, kuş tüyü, styropor toplar ya da dolgu pamuğu olabilir.

Burda Dergisi 2013/11 Kasım

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial