İhtiyar tavşanlar

İhtiyar tavşanlar

Bu üç arkadaş epey görmüş geçirmiş… çünkü eski bir kazak ile pek sevilen ama eskimiş bir battaniyeden dikilip, lavanta torbası olmuşlar.

ihtiyar-tavsanlar2

Patron hazırlığı ve biçki:
Patron kâğıdına tavşan çizin. Bizim örneğimiz kulak ucundan ayak tabanına kadar 22 cm boyundadır. İsterseniz kendi tavşanınızı daha farklı, mesela daha uzun kulaklı çizebilirsiniz. Bizim tavşanın önü ve arkası farklı kumaşlardan. Patronu kumaşa ekoseleri güzel görünecek şekilde yerleştirin, 1.5 cm dikiş payı ile önlü arkalı biçin.

Tavşan dikişi: Ön ve arka tarafı yüzü yüzünde üst üste koyun, dikin, kafa dikişinden döndürmek için açıklık bırakın. Dikiş payını 0.5 cm ende kesin, tavşanı döndürün. Önce kol ve bacaklarla, kulakların içine elyaf doldurun, sonra bedeni doldurun ve içine kuru lavanta ya da başka hoş kokulu kuru yapraklar koyun, kafa dikişini tamamlayın.

Bitiş: Kuyruk yerine ponpon dikin. Nakış ipliği ile suratını işleyin. Şimdi boyun ile kulakları bağlayın. Kolları dıştan dikiş ve nakış ipliği ile omuzdan başlayarak dikin. Patileri isteğe göre birkaç dikişle birleştirin, eline havuç, keçe çiçek ya da hediye paketi gibi şeyler tutuşturun.

Malzeme:
Tavşanın boyu: 22 x 14 cm
– Yünlü ya da yün triko kumaş (eski battaniye, kazak)
– Dolgu malzemesi
– Siyah nakış ipi ve dikiş ipliği
– Sivri uçlu iğne
– Küçük beyaz ponpon
– Patron kâğıdı ve kalem
– Kurutulmuş lavanta yaprakları

Burda Dergisi 2013/11 Kasım

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial