Yer gök yıldız

Yer gök yıldız

Bu çocuk örtüsü güzelliğini Vintage kumaşlardan tek bir yıldız motifine borçlu.

yer-gok-yildiz2

Malzeme:
Örtü boyu yaklaşık 86 x 86 cm
– 1 m beyaz pamuklu kumaş (önce yıkanacak), 110 cm ende
– 1.20 m kırmızı puanlı beyaz pamuklu kumaş (önce yıkanacak), 110 cm ende
– Farklı desenlerde Vintage kumaş parçaları
– 90 x 90 cm tela veya benzeri ara dolgu malzemesi
– 4 m kırmızı zikzak bordür
– 15 mm ende renkli kurdele parçaları
– Dikiş ipliği

Şablon hazırlığı ve karoların biçkisi
1 numaralı çizimdeki karo şeklini patron kâğıdına aktarın, karoların dört kenarı eşit uzunluktadır. Bir sivri uçtan diğerine 34 cm uzunlukta olacak şekilde karoyu büyütün. Toplam altı kumaş karo biçin: Üç tanesi farklı desende Vintage kumaştan, üç tanesi puanlı kumaştan. Karolara 0.75 cm dikiş payı dâhildir.

Yıldız dikişi ve örtü katlarının birleştirilmesi
Karoları çizim 2-4 e bakarak yıldız formunda birleştirin. Dikiş paylarını ütüleyerek açın. Yıldızın 0.75 cm dikiş payını içe ütüleyin. Yıldızı beyaz kumaşın ortasına iğneleyin, altına tela ya da diğer dolgu materyalini koyun ve yıldızı kenarlarından dikin. Örtüyü 86 x 86 cm boyda kesin, yıldız tam ortada olsun. Üst örtüyü puanlı kumaşa tersi tersinde iğneleyin, kenarlarda 2.5 cm ende pay kalsın, gerisini kesin (çizim 5). Kumaşa kenarlarda birer pili katlayın ve teyelleyin. Kumaş kenarlarına zikzak bordürü iğneleyin, tamamını zikzak bordürün ortasından kırmızı iplikle dikin (çizim 6).

Köşelerin şekillendirilmesi
Vintage kumaşlardan 7×7 cm ölçüde toplam 16 kare biçin. Her dört kareyi birleştirin (çizim 7), dikiş payını hep bir yana ütüleyin. Dış kenarları 0.75 cm ende içe ütüleyin ve kareleri zikzak bordürün 1 cm içinden köşelere iğneleyin (çizim 8). Kareleri dikin.

Son adım: Kvilt dikişi
Örtüye makinede ya da elde hayvan, çiçek vs gibi motif şeklinde Kvilt dikişi yapın. Ortadaki yıldızın her ucuna bir kurdele parçası dikin.

Burda Dergisi 2013/11 Kasım

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial