Deri ceket

Deri ceket

dikis-2015-08-07-3

Ceket patronu
…pembe yüzeyli olduğu için paftada kolay bulunur. Patron kağıdını paftaya iğneleyin, seçtiğiniz bedenin çizgilerini ve işaretlerle, yazıları kağıda aktarın. 108 numaralı modelin işaretlerine dikkat edin. Motif örneği için 2x patron çıkartın, bir tanesine motifteki iç çizgileri kağıdın tersine aktarın. Ön pervaz için 1 numaralı patrondan ayrı patron çıkartın. Arka pervaz için 2x patron çıkartın, arka ortadan birbirine yapıştırın.

EKSTRA BİLGİ:
Bedeninizi belirlemek için göğüs çevrenizi ölçün:
Bd 34 = 80 cm
Bd 36 = 84 cm
Bd 38 = 88 cm
Bd 40 = 92 cm
Bd 42 = 96 cm

BİÇKİ PLANI
… patronların suni deriye nasıl yerleştirilip, iğneleneceğini gösterir. Hakiki deri için biçki planı yok, yukarıdaki deri bilgisini okuyun.
1 Ön parça, 2x *
1 Ön pervaz, 2x
2 Arka parça, 2x*
3 Üst kol, 2x*
4 Alt kol, 2x*
5 Arka pervaz, 1x
Aplike motifi için 2x patron çıkartın, 1x karşılıklı aynı
*= bu parçaları astardan da biçin, bkz. adım

1. PATRONLARI DERİYE KOYUN…
Patronları derinin tersine mümkün olduğunca tasarruflu şekilde koyun. 1, 2, 3, 4 numaralı patronlarla, ön pervazların ve aplike motifinin patronları yazılı yüzü alta (=karşılıklı aynı) gelecek şekilde koyun, yapışkanlı bantla sabitleyin. Suni deri için biçki planına bakın.

2. …VE BİÇİN
Patron kenarlarını (dikiş ve baskı çizgileri) kalemle deriye çizin. Patron kenarları boyunca dikiş ve baskı payını çizin: Baskı için 4 cm, öteki kenarlar için 1.5 cm. Motife pay vermeyin. Parçaları biçin. Kol ve kol oyuklarındaki pensleri ve yatay çizgileri pay kenarına 5 mm boyda küçük kesikler yaparak işaretleyin. Pensin sivri ucunu derinin tersine kalemle işaretleyin.

3. TELA BANT
Patronları deriden alın. Pens çizgilerini pens ucundan kesiğe kadar derinin tersinde işaretleyin. Tela bandı ön kenarlara, yaka ve kol oyuklarına derinin tersinden ütüleyin, bandın zincir dikişi dikiş çizgisi işaretine gelsin. Dikkat: Deriyi tersten buharsız ve kuru bir bezin üstünden ütüleyin. Telayı ütülemeden önce ütü denemesi yapın.

 

Burda Dergisi 2015/08 Ağustos

Pages: 1 2 3 4
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial