Deri ceket

Deri ceket

dikis-2015-08-07-5

10. KOL DİKİŞLERİ
Alt kolları yüzü yüzünde üst kolların üstüne koyun, arka kol kenarlarını (dikiş 3) ataçlayın. Dikin. Kolları boydan katlayın, yüzü içte. Ön kol dikişlerini (dikiş 4) üst üste ataçlayın. Dikin. Dikiş payını 7 mm ende kesin, ayırın ve yapıştırın.

11. KOLLARI TAKIN
Kolları yüzü yüzünde önce koltuk altından kol oyuğuna ataçlayın. Yan dikiş ve alt kol kesiği ile üst kol kesiği (yatay çizgi 5) ve ön kol oyuğu üst üste gelsin. İç taraftan omuz başlarındaki omuz işaretinden sabitleyin, sonra kalan omuz başı kenarlarını ataçlayın. Kolları, kol tarafından dikin, payı 7 mm ende kesin.

12. ASTAR PATRONUNU HAZIRLAYIN
1 numaralı patrondan kestiğiniz motifi tekrar yerine yapıştırın. Sonra patronun ön kenarını pervaz çizgisine kadar kesin = astar ön parça. 6 numaralı patronu 2 numaralı patronun yaka kenarına koyun, 5 numaralı patrondan pervaz kenarını aktarın = astar çizgisi. Arka parçayı astar çizgisine kadar biçin.

13. ASTARI BİÇİN
Astarı boydan katlayın, yüzü içte. 1 ve 4 numaralı patronları çift kat astarın üstüne koyun, iğneleyin. Patron kenarlarını izleyerek astara dikiş ve baskı payı çizin: 1 numaralı parçanın alt kenarı için 4 cm, arka orta dikişi için 3 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları biçin. Patron konturlarını kumaşa aktarın.

14. ASTAR ARKA PARÇA
Arka parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun. Arka orta dikişi iğneleyin, dikiş çizgileri üst üste gelsin. Hareket pilisi için önce dikiş payı kenarlarını 1 cm ende üst üste dikin, sonra orta dikişi yukarıdan 2 cm, aşağıdan 5 cm dikin. Piliyi bir yana ütüleyin.

15. ASTAR DİKİŞİ
Astar ön parçaların 4 cm endeki baskı payını yuvarlatarak 1.5 cm ene kadar azaltın. Astarın penslerini ve dikişlerini kapatın, yan dikişin ortasını 1.5 cm açık bırakın. Astar kolları takın. Astarı yüzü yüzünde pervazın iç kenarına dikin. Omuz dikişleri üst üste gelsin. Payı ütüleyin. Ön parçaların alt kenarında pervazları dışa döndürün, ceketin üstüne yatırın.

dikis-2015-08-07-6

16. ASTARIN ETEK UCU
Pervazları ön parçaların alt kenarına ataçlayın. Astarın alt kenarını ceketin alt kenarına ataçlayın, baskı çizgisi işaretleri üst üste gelmeyecek. Ön kenardan pervaz ortasına kadar baskı çizgisi boyunca dikin, sonra açık bir kavisle astar/baskı payı kenarına doğru dikin, devamla astar ve baskı payı kenarlarını 1 cm ende üst üste dikin. Öteki ön kenarda aynı şekilde bitirin.

17. ETEK UCU VE KOL BASKISI
Baskı payını içe katlayın ve yapıştırın. Astar yan dikişteki açık yerden ceketi döndürün. Astarın boy fazlasını aşağı çekin ve ütüleyin. Astar kolları tersi tersinde deri kolların içine sokun. Astar ve deri kolların alt kenarlarını ön kol dikişinde karşılıklı aynı içe katlayın, ataçlayın. Dikişteki açık yerden elinizi sokun, kolları dışarı çekin.

18. KOL BASKISI
Ataçları çıkartın, kol kenarlarını 1 cm ende üst üste dikin. Deri kolun baskı payını yukarı kaldırın, yapıştırın. Kolları ön yüzüne döndürün, bu sırada astar kol içe oturur. Astarın boy fazlasını alta çekin, ütüleyin. Astar yan dikişteki açık yerleri dikerek kapatın.

 

Burda Dergisi 2015/08 Ağustos

 

Pages: 1 2 3 4
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial