Elbise

Elbise

elbise4

1. BİÇKİ: Kumaşı masaya serin, yüzü üstte.
Patronları biçki planında olduğu gibi kumaşa iğneleyin, patron 9 ve 12 koyu, patron 2, 6, 8 ve 3 ile 7 (dış parçalar) açık renk kumaş bloklarına gelsin. Patronların etrafından kumaşa dikiş ve baskı payı çizin: Baskı payı 3 cm, öteki kenar ve dikiş payı 1.5 cm. Parçaları biçin.

2. TELA: Telayı boydan katlayın, yapışkan tarafı içte. 3 ve 7 numaralı patronları üstüne koyun, patron 3 kat yerinde. İğneleyin. 1.5 cm dikiş payı verin, biçin. Telayı dış bantların tersine ütüleyin, 8 saniye kadar. Ayrıca orta ön ve arka parça köşelerine tela parçaları ütüleyin.

3. İŞARETLERİ KUMAŞA AKTARIN:
Telalı parçaların üstüne patronları tekrar iğneleyin. Dikiş ve baskı payını yani patron konturlarını kumaşa aktarın. Arka roba açıklığı ile üst kol ve ön kol oyuğu yatay çizgilerini dikiş payı kenarına 5 mm boyda kesik yaparak gösterin.

elbise5

4. TELA BANT:
Bandı kumaşın tersinden ütüleyin, zincir dikişi dikiş çizgisi işaretine gelsin: Yan ön parçalarda kol oyukları ve omuz kenarına, yan arka parçalarda kol oyuğu kenarlarına.

5. YAN PARÇALARI TAKIN:
Yan arka parçaları yüzü yüzünde orta arka parçaların üstüne koyun, ek dikişlerini (dikiş 2) yukarıdan köşeye kadar çekin. Orta arka parçaların dikiş payını köşede dikişin dibinden kesin. Orta arka parçaları köşeden yan kenara kadar yan arka parçalara iğneleyin. Dikin. Yan ön parçaları da aynı şekilde orta ön parçaya dikin (dikiş 1). Dikiş payını ütüleyerek ayırın ve sürfile yapın.

6. OMUZ DİKİŞLERİ:
Arka parçaları yüzü yüzünde ön parçanın üstüne koyun, omuz dikişlerini iğneleyin. Dikin. Telalı arka patları yüzü yüzünde telalı ön patın üstüne koyun (dış patlar), omuz dikişlerini iğneleyin. Dikin. Dikiş paylarını ütüleyerek açın. Ön ve arka parça paylarına sürfile yapın. Telasız patların omuz dikişlerini aynı dikin (=iç pat). İç patı önce bir kenarda bekletin.

 

Burda Dergisi 2014/10 Ekim

Pages: 1 2 3 4
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial