Karmen elbise

Karmen elbise

karmen-elbise4

1. BİÇKİ: ÖN VE ARKA PARÇA, ETEK…
Kumaşın bir dokuma kenarından ortasına doğru 70 cm ölçün ve toplu iğne ile işaretleyin (kumaşın yüzünden). Sonra kumaşı katlayarak bu dokuma kenarını işarete getirin, kumaşın yüzü içte. 1, 2 ve 3 numaralı patronları kumaş katına gelecek şekilde iğneleyin. Patronların etrafına sabunla dikiş ve baskı payını çizin. Baskı için 1 cm, öteki kenar

2. …YAKA VOLANI…
Kumaşı boydan ikiye katlayın, yüzü içte.
Üstüne 2 volan parçası çizin,
34 -38 beden için: 55 cm, 40 – 44 beden için:
60 cm bol – kumaş katından itibaren
21 cm en. Parçaları biçin.

3. …SONRA ASKILARI VE PERVAZI BİÇİN
Kumaş parçasını açın, tersi üstte. Düz ucundan aşağıya ve yana doğru 27 cm ölçün ve işaretleyin, bir çizgiyle bağlayın (sabunla). Bu çizgiye paralel olarak 4 cm ende verev şeritleri çizin: 2 pervaz (b) kol kenarları için her biri 35 cm boyda, 4 askı (c) her biri 50 cm. Parçaları biçin.

karmen-elbise5

4 – İŞARETLERİ KUMAŞIN
ÜSTÜNE AKTARIN: Dikiş çizgilerini kumaşa aktarmanıza gerek yok.
Askılar için yatay çizgileri ön ve arka parçaya küçük kesiklerle işaretleyin – 5 mm. Volan parçalarının (a) üst kenarında yan kenardan itibaren ön volan için 26 cm, arka kenar için 21 cm ölçün ve küçük kesiklerle işaretleyin.

5. YAN DİKİŞLER
Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun, yan kenarları (dikiş 1) üst üste iğneleyin, dikiş payı eninden (1.5 cm) dikin. Etek parçalarını yüzü yüzünde üst üste koyun, yan kenarları iğneleyin. Dikin. Dikiş eni 1.5 cm. Dikiş payına birlikte sürfile yapın, arkaya ütüleyin. Eteği bir kenara koyun.

6. KOL OYUĞU KENARLARINA PERVAZ
DÖNDÜRÜN: Pervazları (b) boydan ikiye katlayın, tersi içte. Ütüleyin. Pervazı yüzü yüzünde kol oyuklarına iğneleyin, açık kenarlar dikiş payı kenarının 1 cm yanında. Pervazı açık kenarların 5 mm yanından dikin. Pervaz uçlarındaki fazlalığı kesin. Dikiş payını kesin. Pervazı içe döndürün. Ütüleyin, 5 mm ende dikiş çekin.

 

Burda Dergisi 2014/07 Temmuz

Pages: 1 2 3
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial