Prenses elbisesi

Prenses elbisesi

prenses-elbisesi-3

1. Kumaş parçaları biçin
Kumaşı boydan katlayın, yüzü içte. 1-9 arası patronları üstüne iğneleyin patron 8 kumaşın kat yerinde. Cetvel ve sabunla dikiş payını çizin: Baskı için 4 cm, öteki kenar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları biçin.

2. Astar parçaları biçin
Astarı boydan katlayın, yüzü içte. 4, 5 ve 6 numaralı patronları üstüne koyun, iğneleyin. Cetvel ve sabunla dikiş payını çizin: Tüm kenar ve dikişler için 1.5 cm. Parçaları biçin.

3. İşaretleri kumaşa aktarın
Patron konturlarını (dikiş ve baskı çizgileri) ile patronlardaki çizgi ve işaretleri kopya kağıdı ve rulosuyla kumaşa ve astara aktarın. Arka etekte fermuar açıklığını dikiş payı kenarına 5 mm boyda küçük kesikler atarak gösterin.

prenses-elbisesi-4

4. Tela bant
Ön ve arka astarların yaka açıklığı kenarına kumaşın tersinden ve kenarın 1.5 cm içinden tela bant ütüleyin.

5. Ön ek dikişler
Ön ara parçayı yüzü yüzünde orta ön parçanın üstüne koyun, ek dikişi yatay iğne saplayarak gösterin (dikiş sayısı 1), iğnenin battığı yer dikiş çizgisi, çıktığı yer dikiş payı. İğnelerin üstünden makine çekin, iğneleri çıkartın. Yan ön parçayı yüzü yüzünde ara parçanın üstüne koyun, aynı şekilde iğneleyin (dikiş sayısı 2), dikin. İkinci yarının ek dikişlerini de aynı çekin. Ön parça yarılarını yüzü yüzünde üst üste koyun, orta dikişi iğneleyin, dikin. Astar ön parçaları aynı tarzda dikerek birleştirin.

6. Arka ek dikişler ve dikiş payı
Kumaşın ve astarın arka ek dikişlerini (dikiş 3 ve 4) ön ek dikişler gibi kapatın (5.adım). Arka orta dikişi henüz dikmeyin. Kumaş ve astarın ön ve arka parçalarında ek dikiş payını 1 cm ende kesin, yuvarlak yerlerde çıtlatın, payı ütüleyerek ayırın

Burda Dergisi 2016/03 Mart


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial