Prenses elbisesi

Prenses elbisesi

 

prenses-elbisesi-5

7. Yan dikişler
Kumaş ve astarın arka parçalarını yüzü yüzünde ön parçanın üstüne koyun, yan dikişleri iğneleyin (dikiş sayısı 6). Dikin. Arka astarları da aynı çalışın. Dikiş payını 1 cm ende kesin ve ütüleyerek açın.

8. Yaka açıklığı kenarına
astarı döndürün: Astarın omuz kenar payını içe ütüleyin. Astarları yüzü yüzünde kumaş ön ve arka parçaların üstüne koyun, yan dikişler ile yaka ve kol açıklıkları üst üste gelsin. Dikmeye omuz çizgisi işaretinden başlayın/bitirin. Dikiş payını kesin, yuvarlak yerleri çıtlatın.

9. Yaka açıklığı kenarı
Astarı yukarı kaldırın ve yaka açıklığı dikiş payına dikin. Astarı içe döndürün, açıklık kenarlarını ütüleyin.

prenses-elbisesi-6

10. Omuz dikişleri
Arka parçaları yüzü yüzünde ön parçanın üstüne koyun, omuz kenarlarını iğneleyin (dikiş sayısı 5) ve dikin, bu sırada astarı araya almayın. Dikiş payını ütüleyerek açın ve astar kenarının altına sokun. Astarın omuz kenarlarını el dikişiyle dikerek kapatın.

11. Pilileri dikin
Ön ve arka eteklerde pili çizgilerini oka kadar üst üste iğneleyin, kumaşın yüzü içte. Yukarıdan oka kadar dikin. Dikiş ucunu geri dikişle sağlamlaştırın. Ön etekleri yüzü yüzünde üst üste koyun ve eteğin üst kenarından yatay çizgiye kadar (ok) üst üste iğneleyin. Dikin. Pilileri oka doğru ütüleyin. Dikişi ön ortada ütüleyerek açın. Pili katlarını ütülemeyin.

12. Etek ucu, pili tabanı
Pili tabanının ve ön eteklerin baskı kenarına sürfile yapın, içe ütüleyin, iğneleyin. Pili tabanını içten yüzü yüzünde ve ortası ortasında ön eteklerin ütülenerek ayrılmış paylarının üstüne koyun. Pili tabanı ile etek kenarlarını üst üste iğneleyin. Dikin. Dikiş paylarının alt uçlarını karşılıklı eğik katlayın, elde dikin. Dikiş paylarına birlikte sürfile yapın. Pili tabanını eteğin üst kenarına teyelleyin.

Burda Dergisi 2016/03 Mart


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial