Baskı desenli elbise

Baskı desenli elbise

baski-desenli-elbise6

YAKA KENARI BÜZGÜSÜ
7- Ön ve arka parçaya yaka kenarının 5 mm yanından iri makine dikişi çekin. Sonra bunun 5 mm yanından tekrar dikiş çekin. Alt ipliği tutun. Kenarı ipliğin üstünde büzün: Ön yaka kenarı 15.5-16-16-16.5-16.5 cm, arka yaka kenarı 22-22.5-23-23.5-24 cm. İpliği düğümleyin, büzgüyü dağıtın.

VEREV BİYE ÜTÜSÜ VE DİKİŞİ
8- Verev biyeyi katlayın, tersi içte. Kat kenarını ütüleyin. Verev biyeyi açın. Her iki uzun kenarını ütü çizgisine kadar katlayın. Biyenin bir kenarını tekrar açın ve yüzü tersinde yaka kenarına iğneleyin, ön açıklık kenarlarından boşta bırakın. Biyeyi kat kenarından 7 mm ende dikin.

YAKA BİYESİ
9- Biyenin uçlarını açıklık kenarlarının 7 mm yanından kesin. Biyeyi yukarı kaldırın. Uçlarını kıvırın, kenardan içe döndürün, ek dikişin üstüne iğneleyin. Boruyu (5.adım) ilmek gibi kıvırın, sağ açıklık kenarında biye uçlarının arasına sokun: İlmek ilik boyu düğme boyudur. Biyeyi ve ön uçlarını dikin.

baski-desenli-elbise7

YAN DİKİŞLER
10- Ön parçayı yüzü yüzünde arka parçanın üstüne koyun. Yan dikişleri yırtmaçlara kadar iğneleyin, dikiş çizgileri üst üste gelsin. Makine çekin. Dikiş apyını ütüleyerek açın ve yukarıdan dikiş ucuna kadar sürfile yapın.

ETEK UCU VE YIRTMAÇLAR
11- Baskı ve yırtmaç paylarını içe ütüleyin. Payları eninden yarıya katlayın, kenarları ütüleyin. Elbisenin yüzünden baskı ve yırtmaç kenarlarına 7 mm ende dikiş çekin, yırtmacın ucuna dikişe kadar yatay dikiş çekin.

KOL DİKİŞİ
12- Kolları kumaşın yüzünden ok yönünde pli katlayın ve teyelleyin. Kolları boydan katlayın, kumaşın yüzü içtedir. Kol dikişi kenarlarını üst üste iğneleyin. Makine çekin. Dikiş payını ütüleyerek açın ve sürfile yapın. Kolları döndürün, yüzü üstte.

 

Burda Dergisi 2013/06 Haziran


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial